23.09.2010 Neljapäev

Keskpank tõdeb, et uusi laene lisandub tagasihoidlikult

Ettevõtete kasvavad investeeringuvajadused ning laenuvõtjate kindlustunde ja riskihinnangute paranemine loovad head eeldused laenutegevuse kasvuks lähiajal, lisas keskpank.

Eesti eraisikutele ja ettevõtetele antud laenude ja liisingute maht oli augusti lõpus 241 miljardit krooni, mis on aastatagusega võrreldes 6,4% võrra madalam tase. Augustile omaselt oli ettevõtete laenuaktiivsus tagasihoidlik, uute laenude maht jäi alla kahe miljardi krooni. Üle veerandi ettevõtetele antud laenudest ja liisingutest väljastati tööstussektorisse, kus laenutegevus ei soikunud ka suvekuudel.

Augustikuu eluasemelaenude käive - 531 miljonit krooni - püsis eelmise kuu taseme lähedal. Alates maist on igal kuul väljastatud uusi eluasemelaene keskmiselt viie protsendi võrra rohkem kui aasta tagasi, mis viitab sellele, et eluasemelaenuturu aktiivsus on madalseisust üle saamas. Selleks aga, et portfellimahu kahanemine peatuks, peaks laenukäive olema praegusest tasemest ligi viiendiku võrra suurem, märkis Eesti Pank.

Kuu jooksul antud eluasemelaenude keskmine marginaal augustis ei muutunud ning eluasemelaenude keskmine intressimäär tõusis pisut suurenenud Euribori toel 3,4%-ni. Ettevõtetele antud pikaajaliste laenude keskmine intressimäär oli augustis 4,5%. 

Pankade laenukvaliteedi paranemine võtab aega, hindas keskpank. Tagasimaksmisega viivitatud laenude kogumaht augustis vähenes, mis kinnitab, et uusi makseraskustes laenukliente on lisandumas üha vähem. Samas muutus ligi 370 miljoni krooni väärtuses lühemaajalisi maksetõrkeid pikemaajalise makseviivitusega laenudeks, mistõttu üle 60 päeva maksetähtaega ületavate laenude osakaal suurenes kuu lõpuks 7,3%-ni laenuportfellist.

Pikema makseviivitusega laene lisandus rohkem veonduse, laonduse ja side ning töötleva tööstuse sektoris, samal ajal kui eluasemelaenude kvaliteet augustis pisut paranes.

Eesti ettevõtete ja eraisikute hoiuste maht augustis ei muutunud, püsides eelmise kuu lõpu 111,1 miljardi krooni tasemel. Ka hoiuste aastakasvutempo ei muutunud kuigivõrd, olles augusti lõpus 4,8%. Kuu jooksul vähenesid eraisikute hoiused 142 miljoni krooni võrra, kuid selle languse kompenseeris ettevõtete hoiuste kasv 178 miljoni krooni võrra.

BNS


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!