14.09.2022 Kolmapäev

Kallas: teatud juhul on mõistlik energiamahukad ärid ajutiselt peatada

Peaminister Kaja Kallas ütles riigikogu infotunnis, et energiasäästuks võib olla mõistlik, et suured energiamahukad ettevõtted teatud juhtudel mõneks ajaks end kinni panevad, selleks, et kõik teised saaksid odavamat elektrit. 

Kaja Kallas, peaminister
Kaja Kallas, peaminister Foto: Stenbocki maja

Kallas märkis, et kolmapäeval tuli Euroopa Komisjon välja seisukohtadega energiamajanduse toetamiseks, mille hulgas oli ka ettepanek energia kokkuhoiuks. Täpsemalt saab iga riik kohustuse vähemalt 10–15 protsenti elektrit kokku hoida. 

See võib tähendada teatud juhtudel ka seda, et kui meil on suured energiamahukad ettevõtted, ja meil on need nimekirjad olemas, kus tegelikult võib-olla töötajaid ei olegi nii palju, siis teatud juhtudel võib-olla on isegi mõistlikum, et need suured energiamahukad ettevõtted mõneks ajaks panevad ennast kinni selleks, et kõik teised saaksid odavamat elektrit,

ütles peaminister. 

Ta osutas, et valitsus on teinud ka ettepaneku börsi hinnakujundamise muudatuseks, kus juhul, kui järgmise päeva börsihinnaks on kõik pakkumised tehtud ja tähtaeg kukkunud, ent selgub, et nõudlusest jääb puudu väike kogus, näiteks 2,4 megavatti, nagu juhtus 17. augustil, kui elektrihind küündis maksimaalse 4000 euroni, siis saaksid börsiosalised 15 minutiks teha uued pakkumised, kui palju nad suudavad kokku hoida.

"Ja selle tulemusena näiteks, kui oleks olnud selline võimalus, oleks hind olnud 1000 eurot megavatt-tunni kohta selles tunnis," nentis Kallas. 

Peaministri sõnul arutab valitsus neljapäevasel valitsuse istungil ettevõtetele suunatud toetusmeetmete ettepanekuid. Üks võimalus on ka universaalteenuse kehtestamine. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255