29.07.2022 Reede

Hiiglaslik hinnatõus sunnib püksirihma pingutama

Juulis kiirenes hinnatõus Eestis veelgi, ulatudes aastases arvestuses juba 23 protsendini. Swedbanki klientide keskmine netopalk on viimastel kuudel tõusnud hindadest kaks korda aeglasemalt, 11 protsendi võrra. Ka pensionite tõus ei ole suutnud hindade kasvuga sammu pidada. Hinnatõus on keskmisest veelgi suurem väiksemate sissetulekutega peredes, kus hinnatõusu peasüüdlased elektri- ja küttearved, moodustavad pere eelarvest suurema osa.
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist
Liis Elmik, Swedbanki vanemökonomist Foto: RUP

Jaemüügi maht kahanes juunis eelmise aastaga võrreldes ühe protsendi võrra. Selle põhjuseks on esmatarbekaupade – toidu ja autokütuse – ostetud koguste vähenemine. Tarbimist on mõnevõrra suurendanud Ukraina sõjapõgenikud. Sõjapõgenikke on praeguseks Eestisse jõudnud 48 000 ehk Eesti suuruselt kolmanda linna Narva jagu. Tarbimise kasvu pidurdab turismisektori aeglane taastumine. Välisturiste on Eestis ligi poole vähem kui enne koroonakriisi algust.

Erakordselt kiiret hinnatõusu arvestades on müügimahtude kahanemine siiani olnud tagasihoidlik. Sügisel kukuvad tarbimise mahud ilmselt rohkem, kuna suuremad küttearved tahavad maksmist.

Swedbanki kaadimaksete statistika näitab, et vaba aja veetmisega seotud teenuste müügimahud on kasvanud ka hinnatõusu arvestades. Teatrid, kontserdid ja kodukohvikud on rahvast täis ning nädalavahetuseks on turistil majutust raske leida. Koroonapiirangute kadumine, keskmisest soojem ja päikselisem ilm ning jaanide pikk nädalavahetus avaldasid meelelahutuse valdkonna juunikuu käibele positiivset mõju.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255