30.05.2017 Teisipäev

Ettevõtete kasum kasvas esimeses kvartalis 18 protsenti 612 miljonile

Ettevõtlussektori kogukasum kasvas esimeses kvartalis 18 protenti 612 miljoni euroni ja investeeringud 28 protsenti 573 miljoni euroni.

Võrreldes 2016. aasta esimese kvartaliga suurenes kogukasum enamikul tegevusaladel. Suurima panuse sektori kogukasumisse andsid kaubandus- ja tööstusettevõtted. Ettevõtlussektori kasumi kasvu pidurdasid enim kinnisvara ning veonduse ja laonduse ettevõtted, teatas statistikaamet.

Ettevõtted müüsid 2017. aasta esimeses kvartalis kaupu ja teenuseid 12,7 miljardi euro eest, mis oli 8 protsenti rohkem kui aasta tagasi samal ajal. Enim suurenes müügitulu ehituse tegevusalal.

Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suuremat osatähtsust omavate kaubandusettevõtete müügitulu suurenes 7 protsenti, mõjutatuna põhiliselt müügitulu suurenemisest hulgikaubanduses. Kasvu toetasid ka jae- ja sõidukikaubandus. Töötleva tööstuse ettevõtete müügitulu suurenes varasema aastaga võrreldes 5 protsenti.

Ettevõtete kulud suurenesid eelmise aasta sama ajaga võrreldes 8 protsenti. Ka tööjõukulud suurenesid 8 protsenti. Tööga hõivatud isikute arv suurenes 2 protsenti ja töötatud tundide arv jäi mullusele tasemele. Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel oli hõivatu kohta keskmiselt 5280 eurot kvartalis ehk 8 protsenti rohkem kui mullu esimeses kvartalis.

Ettevõtete investeeringud pöördusid kasvule. Ettevõtted investeerisid 2017. aasta esimeses kvartalis 573 miljonit eurot, mis on 28 protsenti rohkem kui aasta varem samal ajal.

Investeeriti peamiselt masinatesse ja seadmetesse ning transpordivahenditesse ja ehitistesse. Suurimad investeerijad olid töötleva tööstuse, kaubandus- ning veondus- ja laondusettevõtted, mis tegid kokku üle poole ettevõtete koguinvesteeringutest.

Võrreldes 2016. aasta esimese kvartaliga vähenesid investeeringud vaid ehitiste soetamisse. Ülejäänud investeeringud suurenesid, neist enim investeeringud transpordivahenditesse.

Statistika aluseks on küsimustik "Majandustegevus kvartal", mille esitamise tähtaeg oli 21. aprill. Statistikaamet avaldas kvartali kokkuvõtte 26 tööpäevaga. Statistikatöö "Ettevõtete kvartali majandusnäitajad" avaliku huvi peamine esindaja on majandus- ja kommunikatsiooniministeerium, mille tellimusel statistikaamet selle statistikatöö tegemiseks andmeid kogub ja analüüsib.

qbill rup 255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes