24.10.2019 Neljapäev

Eesti Post ja Express Post hakkavad arutama ühisfirma loomist

Kojukannet teostavate Eesti Posti ja Express Posti esindajad leppisid kolmapäeval riigikogus toimunud ümarlaual kokku, et hakkavad arutama, mis oleks vaja kahe ettevõtte baasil ühisfirma loomiseks, kirjutab rahvusringhäälingu uudisteportaal.

Express Post veab perioodikat koju suuremates linnades, sama teeb ka Eesti Post. Mõlemad saavad sellest teenusest kahjumit. Express Posti omanikud on Postimees Grupp ja Ekspress Grupp.

"Kui täna kaks ettevõtet pakuvad sama teenust, siis nende ühendamine, see teenuse omahind kindlasti langeks ja kui praegusel hetkel mõlemad ettevõtted toodavad kahjumit, siis sealt see kahjuminumber kindlasti väheneks," ütles ümarlaua kokku kutsunud riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk.

Seetõttu tegigi meediaettevõtete liit mõni aeg tagasi ettepaneku ühisettevõtte loomiseks. Ekspress Grupi juht Mari-Liis Rüütsalu ütles rahvusringhäälingule, et ettepanek võeti vastu pika hambaga.

"Lõpuks õnneks, aitäh, saime kuupäeva kokku lepitud, järgmisel nädalal istume maha ja hakkame arutama meie ettepanekuid, et see on positiivne," ütles Ekspress Grupi juht Mari-Liis Rüütsalu.

Eesti Posti juht Ansi Arumeel soovib esmalt kuulda, mida meediaettevõtted välja pakuvad ning lisab, et ühisfirma loomine iseenesest ei olegi kõige olulisem. "Ma arvan, et see ühisettevõte on tore märksõna, aga pigem on tähtis see, et meil on üks väärtusahel. Toimetus, trükkimine, kojukanne, on üks väärtusahel, et kuidas seda väärtusahelat nüüd paremini teha nii, et seal raha vähem kuluks," sõnas Arumeel.

Mis puudutab aga Eesti Posti teenust maapiirkondades ja plaanitavat hinnatõusu, siis väljaandjad pole sellega endiselt päri. Rahanduskomisjoni juhi Aivar Koka sõnul võiks riik kaaluda hinnatõusu ärajätmist ja suurendada kojukande dotatsiooni.

"Meie ettepanek on kindlasti otsida ja leida lahendust dotatsiooni tõstmisele ja mitte tõsta täna kojukande hinda maapiirkondades, sest maapiirkondades ajalehe hinna tõstmine tähendaks seda, et lehetellijaid on veel vähem ja Eesti Posti kahjum veel suurem," rääkis Kokk.

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo sõnul on praegu nii Eesti Posti kui ka Express Posti tegutsemisega linnades tagatud konkurentsi toimimine, ühisfirma loomine aga kaotaks selle konkurentsi ja tekiks valitseva turujõuga ettevõte.

Kingo märkis teisipäevases vastuses meediaettevõtete liidu juhile Mart Raudsaarele, et Eesti Posti ja Express Posti ühisfirma loomise ettepanek ei arvesta sellega, et Eesti Post on ka universaalse postiteenuse osutaja. "Nimelt lisaks perioodika kandele on vaja viiel päeval nädalas teostada ka universaalse postiteenuse kannet. Express Postil sellist kohustust ei ole, seega peaks Eesti Post saatma ikka välja kaks postiljoni," ütles minister.

Kingo märkis vastuses liidule ka seda, et Eesti Posti osutatav perioodika kojukandeteenus toodab riigi 1,8-miljonise dotatsiooniga jätkuvalt üle 2 miljoni euro kahjumit. Ministri sõnul leevendab Eesti Posti pakutud 11,1-protsendiline hinnatõus kahjumi suurust, kuid ei kata teenuse osutamiseks vajalikke kulusid.

"11,1-protsendilist hinnatõusu arvestades saab Eesti Post järgmisel aastal meediafirmadelt mahulangust arvestava prognoosi järgi 334 000 eurot lisatulu. Samal ajal kavandab Eesti Post oma esmatasandi töötajate palgatõusu. Kui võtta need töötajad, kes kõige otsesemalt on seotud perioodika koju viimisega, siis nende 5-protsendiline palgatõus maksab ettevõttele umbes 650 000 eurot," märkis väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference