15.06.2020 Esmaspäev

Pärimine ja pärandist loobumine

Pärimine toimub Eesti Vabariigis testamendi, pärimislepingu või seaduse järgi. Seaduse järgi toimub pärimine siis, kui pärandaja ei ole oma eluajal teinud testamenti ega sõlminud pärimislepingut.

Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister
Meelis Pirn, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Barrister Foto: erakogu

Testamendi võib teha vähemalt 15-aastane isik ja ta ei vaja selleks vanemate nõusolekut. Testament võib olla kodune või notariaalne.

Testamendi tegemisel on pärandajal üsna vabalt võimalik otsustada, kellele ta jätab oma vara pärast surma. Piirangu seab seadus vaid laste, vanemate ja abikaasa osas, kelle suhtes pärandajal on ülalpidamiskohustus.

Ehk kui pärandaja jätab testamendiga pärandist ilma oma alaealise lapse, ülalpidamist vajava vanema või abikaasa, siis on neil õigus nõuda endale sundosa. Sundosa suuruseks on pool pärandiosa väärtusest, mille pärija oleks saanud siis, kui testamenti poleks olnud ehk kui ta oleks pärinud seaduse järgi.

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest juuninumbrist (nr 4, 2020). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit. Ajakiri Raamatupidamisuudised on nii raamatupidaja ja pearaamatupidaja kui ka firmajuhi ja finantsjuhi asendamatu abimees. Ajakirjast leiate Eesti parimate spetsialistide teadmistele ja kogemustele tuginevat lugemisvara kõige olulisematel ja aktuaalsematel teemadel. Ajakiri on reklaamivaba.