12.04.2013 Reede

Muudatused konsolideeritud aruandluse koostamisel

Mati NõmmisteMati Nõmmiste,
partner,
Grant Thornton Rimess Baltic

Kooskõlas raamatupidamise seadusega on kõigil ettevõtetel võimalik valida, kas koostada oma finantaruandeid Euroopa Komisjoni vastu võetud rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite (IFRS) või Eesti hea raamatupidamistava (st raamatupidamise seaduse või Raamatupidamise Toimkonna juhendite) järgi.

Ettevõtted, kes on teinud oma valiku Eesti hea raamatupidamistava kasuks, peaksid alates 1. jaanuarist 2013 kasutama finantsaruannete koostamisel uuendatud RTJ-e, mis avaldati Riigi Teatajas 10. jaanuaril 2012. Vajaduse muuta juhendeid tingis asjaolu, et kuni 2013. aastani lähtusid RTJ-d IFRS-ist, olles sisuliselt nende lihtsustatud versioon. IFRS on aga mõeldud suurtele ja eelkõige avaliku huvi all olevatele ettevõtetele nagu näiteks börsiettevõtted, pangad, kindlustusettevõtted ja teised suurettevõtted. Nüüdseks on IFRS-i juhendite maht suurenenud ligi 3000-leheküljeliseks ning kipub väiksematele ettevõtetele sageli liiga keeruliseks osutuma.

Eespool toodust tingituna andis Rahvusvaheliste Raamatupidamise Standardite Nõukogu (IASB) 2009. aastal välja eraldi standardi väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele (IFRS for small and medium-sized entities või SME IFRS). Standardite väljatöötamisel on küll lähtutud IFRS-ist, kuid lubatakse mitmeid lihtsustatud arvestuspõhimõtteid ja avalikustatavale informatsioonile on väiksemad nõuded.

Sellise rahvusvahelise arengu valguses oli Raamatupidamise Toimkonnal kaks võimalikku teed. Esimene võimalus oli hoida juhendeid kooskõlas „suure IFRS-i“ põhimõtetega või muuta raamistikku ning viia need hoopiski kooskõlla SME IFRS-iga. Esimese võimaluse kasutamine oleks juhendite ja esitatava aruandluse palju keerulisemaks muutnud. Kuid kuna RTJ-d on mõeldud samale sihtrühmale nagu SME IFRS, siis otsustas toimkond teise variandi kasuks ning uued Raamatupidamise Toimkonna juhendid lähtuvadki SME IFRS-ist.

Kuna lugejatel oli juba mitu võimalust tutvuda RTJ-ide peamiste muudatuste ülevaatliku loeteluga, keskendume konkreetse juhendi, nimelt RTJ 11 „Äriühendused ning tütar- ja sidusettevõtete kajastamine“ muudatustele.


RTJ 11 muudatustest saab lähemalt lugeda majandusajakirja Raamatupidamisuudised aprillinumbrist. Ajakirja saab tellida siit: www.rup.ee/tellimine