03.09.2020 Neljapäev

Finantsinvesteeringud

Raamatupidajatel võib vahel tekkida küsimus, mida ja kuidas kajastatakse bilansikirjel „finantsinvesteeringud”.

Kristiine Villemi, vandeaudiitor, Grant Thornton Baltic
Kristiine Villemi, vandeaudiitor, Grant Thornton Baltic Foto: erakogu

Finantsinvesteeringute arvestuspõhimõtteid reguleerib Raamatupidamise Toimkonna juhend (RTJ) 3, mis käsitleb kõiki finantsinstrumente. Oluline on mõista, et kõik finantsinstrumendid pole finantsinvesteeringud.

Mõisted

Finantsinstrument on leping, mille tulemusena tekib ühele osapoolele finantsvara ja teisele osapoolele finantskohustis või omakapitaliinstrument. Finantsinstrument võib olla raha, nõue ostja vastu, võlg tarnijale, antud või saadud laen jm rahaline leping osapoolte vahel.

Finantsinvesteering on aga finantsvara, mis on seotud teiste ettevõtete väärtpaberite soetamisega, v.a investeeringud tütar- ja sidusettevõtetesse, mille puhul soetatakse üldjuhul üle 20% osalus.

Täismahus artiklit saate lugeda Raamatupidamisuudiste värskest septembrinumbrist (nr 5, 2020). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit. Ajakiri Raamatupidamisuudised on nii raamatupidaja ja pearaamatupidaja kui ka firmajuhi ja finantsjuhi asendamatu abimees. Ajakirjast leiate Eesti parimate spetsialistide teadmistele ja kogemustele tuginevat lugemisvara kõige olulisematel ja aktuaalsematel teemadel. Ajakiri on reklaamivaba.