860x100 kriisi paasterongad
14.05.2019 Teisipäev

Audit eeldab tõhusat koostööd

Audiitori tööd pidurdab see, kui ei peeta kinni kokkulepitud tähtaegadest
Audiitori tööd pidurdab see, kui ei peeta kinni kokkulepitud tähtaegadest Foto: pixabay.com

Auditihooaeg on veel täies hoos, kuid see jõuab varsti lõpule. Tõenäoliselt unistab iga auditi osapool sellest, et järgmisel aastal võetakse kindlasti arvesse kõiki vigu ja lahkarvamusi ning audit läheb mitu korda kiiremini. Kahjuks astume taas sama reha otsa ja vead korduvad...

Kuidas raamatupidamise aastaaruande auditiprotsessi kiirendada ja valutumalt läbi viia ning millega saavad raamatupidajad audiitoreid aidata? Selle küsimusega pöördusime tuntud ja kogenud audiitorite poole. Võtame kuulda nende nõuandeid, ehk lihtsustab see koostööd ja säästab kõigi huvitatud osapoolte närve.

Raamatupidajad küsivad

Maire Otsus-Carpenter , vandeaudiitor

  • Kuidas kiirendada aastaaruande auditi protsessi ja kuidas muuta seda lihtsamaks?

Minu hinnangul on auditi kiire ja probleemideta läbiviimise võti realistlik planeerimine ja avatud suhtlus audiitori ja auditeeritava ettevõtte juhtkonna ning raamatupidaja vahel. Väga tähtis on see, et ettevõtte juhtkond saab aru auditi eesmärgist, aitab sellele igati kaasa ning ei pea audiitoriga suhtlemist üksnes raamatupidaja ülesandeks.

Ja muidugi on oluline see, et audiitor valitakse ja leping audiitoriga sõlmitakse varakult. Audiitori valimine peaks toimuma juba eelmise aasta majandusaasta aruande kinnitamiseks kokku kutsutud üldkoosolekul. Kui audiitorit hakatakse otsima alles pärast majandusaasta lõppu (paraku juhtub ikka veel ka seda) on paljude auditiprotseduuride läbiviimine keerulisem ja töömahukam, mõnikord isegi võimatu. Näiteks ei saa audiitor sel juhul  osaleda aastainventuurides ja väga sageli on tulemus see, et ta ei saa aruande kohta arvamust avaldada.  

  • Milline raamatupidajate tegevus pidurdab auditi läbiviimist?

Audiitori tööd pidurdab see, kui ei peeta kinni kokkulepitud tähtaegadest. Mõnikord juhtub, et raamatupidaja helistab kokkulepitud kohtumisele eelneval päeval, et tal ei ole veel midagi näidata või tuli tal  midagi ootamatut ette. Aga auditi hooajal võib audiitoril järgmine vaba aeg kohtumiseks olla alles paari kuu pärast. Tööd takistab ka see, kui audiitori külaskäiguks ei olda piisavalt valmistunud ning esitatakse poolik aruanne, kus osa saldosid on kontrollimata, mõned kanded tegemata jne.

 

Täismahus artiklit saate lugeda mais ilmuvast Raamatupidamisuudiste värskest numbrist (nr 3, 2019). Kui te ei ole veel jõudnud tellida ajakirja Raamatupidamisuudised, saate seda teha siit.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes