21.12.2016 Kolmapäev

Audiitoritel on, mille üle uhkust tunda

Veel aasta tagasi ei ennustanud miski tänavusi ühiskondlikke tõmbetuuli Eestis ja maailmas. Enamik asjatundjaid usub, et oleme astumas suureneva määramatuse ja ebakindluse ajajärku ning kes veel kui mitte audiitorid peaksid aitama selles kaoses luua kindlustunnet.

Märt-Martin Arengu, audiitorkogu president ja Andres Hurt, audiitorkogu kantsler
Märt-Martin Arengu, audiitorkogu president ja Andres Hurt, audiitorkogu kantsler Foto: Audiitorkogu

Audiitorkogul on eriti hea meel, et Eesti presidendiks on saanud põhjaliku auditeerimiskogemusega asjatundja ja hea riigiekspert. Usume, et see annab meie rahvale ja ettevõtjatele tagatise, et ka kõige keerulisemates olukordades jääb võitjaks ratsionaalsus ning terve mõistus.

Eesti arvestusekspertide jaoks oli aasta 2016 ühelt poolt stabiilse kasvu, arengu ning ühiskondliku mõju suurenemise aasta. Teisalt nägime ka mitme protsessi takerdumist ning ebakindluse suurenemist tuleviku osas. Kuid mööda ta saab, võime kujuteldavasse audiitori küsimustikku 2016. aasta taha linnukese teha.

Audiitorteenuste käive kasvas kiiresti

Audiitorite aruandlusperioodi aastaring kestab elukutse spetsiifikast tulenevalt 1. juulist 30. juunini. 2015. aasta juulist 2016. aasta juunini kasvas audiitorteenuste käive Eestis 3,7% ja ulatus 26,2 miljoni euroni (juuli 2014 – juuni 2015: 25,3 miljonit eurot). Audiitorettevõtete kogutulu (koos auditiväliste lisateenustega) kasvas aga tervelt 7% ning ulatus ligi 40 miljoni euroni.

Kuna pisut üle poole Eesti audititurust on teatavasti viie suurema audiitorettevõtja (PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young Baltic, KPMG, Deloitte ja Grant Thornton) käes ning ülejäänud 145 hõlmavad teise osa, siis võib üldistatult öelda, et 2015/2016. aastal kasvas just keskmiste ja väikeste audiitorettevõtjate audiitorteenuste käive ning suuremate ettevõtete müügitulu kasv tuli peamiselt erialastest lisateenustest ja konsultatsioonidest.

Audiitorkogu kokkuvõtet lõppevast aastast ja uue aasta plaanidest saab lugeda varsti ilmuvast ajakirjast Raamatupidamisuudised nr 8, 2016. Paketi "Raamatupidamisuudised" saab 2017. aastaks praegu tellida soodushinnaga: http://rup.ee/tellimine. Tellimusele lisandub kingitusena ajakirja selle aasta jõulunumber!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes