17.12.2013 Teisipäev

Ligi: ettevõtete aruandluskohustuse säilimine on väga oluline

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Rahandusminister Jürgen Ligi sõnul on Eesti majanduse eripära arvestades ettevõtete läbipaistva aruandluskohustuse säilimine väga oluline, mistõttu Eesti otsustas ka uue raamatupidamise direktiivi Euroopa kohtus vaidlustada, kuigi tõenäoliselt jääb Eesti seal kaotajaks.

Jürgen Ligi: pean ettevõtete aruandluskohustuse säilimist väga oluliseks
Jürgen Ligi: pean ettevõtete aruandluskohustuse säilimist väga oluliseks Foto: PM

"Eesti majanduse eripära on ju teadupärast see, et meil tulebki suur osa ettevõttete käibest Euroopa mõistes väikestelt ettevõtetelt, kui detailse aruande esitamiskohustus kaoks, siis muutuks suur osa meie majandusest väga häguseks," kommenteeris Ligi BNS-ile. Ta lisas, et Eesti majanduse ja statistika jaoks on neid andmeid aga väga vaja, mistõttu tuleks need siis mingil muul viisil kokku koguda, mis jällegi tooks kaasa halduskoormuse suurenemise.

"Aga Euroopa Liitu meie eripära ja iseärasused ei huvita," märkis Ligi. Rahandusminister lisas, et valitsuses olid sel teemal ka tulised vaidlused, kuid lõpuks otsustati ikkagi tühistamishagi esitada.

Ligi möönis, et kuna liikmesriigid on oma otsuse teinud ja direktiiv on heaks kiidetud, siis on üsna tõenäoline, et Eesti jääb kohtuvaidluses kaotajaks. Samas annab kohtuvaidlus Eestile aga mõelda, et kuidas direktiiv üle võtta nii, et see meie majandust võimalikult vähe kahjustaks, lisas ta.

Välisministeeriumule teadaolevalt ei ole ükski teine liikmesriik kõnealuse direktiivi suhtes hagi esitanud. Eestil on Euroopa Liidu Toimimise Lepingu kohaselt hagi esitamiseks aega kaks kuud vaidlustatava õigusakti avaldamisest. Konkreetse direktiivi tühistamishagi esitamise tähtaeg on 23. september.

Kohus menetleb otseseid hagisid sõltuvalt oma töökoormusest poolteist aastat kuni aasta üheksa kuud, seega võiks kohus otsuseni jõuda 2015. aasta alguses, ütles Välisministeerimi pressiesindaja Minna-Liina Lind BNS-ile.

Milline võiks kohtuvaidluse tulemus olla, on Linnu sõnul veel keeruline prognoosida. "Nii varajases faasis on raske sel teemal spekuleerida – Eesti ei ole veel hagi esitanud ning olemas on ainult sellekohane valitsuse otsus – aga me oleme lootusrikkad," ütles ta.

Valitsus otustas eile Rahandusministeeriumi ettepanekul vaidlustada direktiivi Euroopa Kohtus.

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsiooni (EVEA) hinnangul on täiesti uskumatu, et valitsus kavatseb raamatupidamise direktiivi Euroopa Kohtus vaidlustada, kuna direktiiv vähendaks olulisel määral väikeettevõttete ebamõistlikku aruandekohustust.

Euroopa Parlamendi ja Nõukogu poolt vastu võetud direktiiv 2013/34/EL puudutab finantsaruannete ja konsolideeritud finantsaruannete lihtsustamist ning auditeerimiskohustust. Selle kohaselt vabastatakse väikekontsernid konsolideeritud finantsaruannete ja konsolideeritud tegevusaruande koostamise kohustusest. Liikmesriigid võivad vabastada keskmise suurusega kontsernid konsolideeritud finantsaruannete ja konsolideeritud tegevusaruande koostamise kohustusest.

Lisainfo

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255