27.04.2009 Esmaspäev

Majandusarvestuse tänapäev

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

Eellugu

On üsna paratamatu leppida tõsiasjaga, et raamatupidamine on olnud ja jääb ka edaspidi igasuguse ettevõtte majandustegevuse juhtimise lahutamatuks koostisosaks. Meie tänapäevane raamatupidamisarvestuse korraldamine võeti Eesti Vabariigis teravdatud tähelepanu alla 1994 aastal, kui võeti vastu 08.06.1994 „EV Raamatupidamise seadus“, mis hakkas  kehtima 01.01.1995 aastal.

Enne seda oli ettevõtetes raamatupidamise korraldamise aluseks „Raamatupidamise põhimäärus“, kinnitatud EV Valitsuse määrusega nr 142, 06. juulist 1990 (jõustus 01.01.1991).

Tänasel päeval töötavad ja juhinduvad raamatupidajad aga juba seaduse, „Raamatupidamise seaduse“ järgi, mis võeti vastu 20. novembril 2002 aastal. Kehtivale seadusele on tehtud peaaegu igal aastal ka seaduse muutmise seadusi, seega tuleb alati kursis olla kehtivate nõuetega. Tänapäeva infoühiskonnas on kehtiva õigusakti leidmine lihtne – interneti avalikes andmebaasides on olemas nii uued kui vanad versioonid, Sina juhindu ikka uusimast.

Raamatupidamise seadus saabki Sulle nüüd peamiseks käsulauaks. Kui hätta jääd, loe seadust ning usun, et leiad lahenduse.

 

Raamatupidamise seadus

Raamatupidajate peamine tugitala, „Raamatupidamise seadus“ (edaspidi RPS) – peaks nüüd pidevalt käeulatuses olema. Soovitan Sul muretseda omale terve seadus ning see hoolega kordi ja kordi läbi lugeda. Seadus - see on aluspõhi kõigile Sinu edasistele tegemistele ja toimingutele ettevõtluses majandusarvestuse vallas. Pööra seadust lugedes tähelepanu (ja see on väga pikk lugemine) sõnadele ja nende mõistmisele – et kui kirjas on sõna „peab“, siis ära tee sellest oma mõtetes sõna „võib“ ning vastupidi. Olgu see seadus Sul pidevalt käeulatuses, kontrollimaks üle kasutatavaid mõisteid, omi mõtteid ja kajastatavate tehingute sisulisi tähendusi.

Üks meeldetuletus – juhindu alati seaduse tekstist, erinevate määruste ja juhendite sisu on kindlasti ka määrav ning oluline, aga seadusetekst on ülim neist - kuningas oma alamate seas.

Küsimusele miks seda seadust üldse vaja on, vastus on lihtne - et rahvusvaheliselt tunnustatud põhimõtted oleksid kasutusel ka Eestis ning kõik koostatavad aruanded oleksid üheselt mõistetavad. Piltlikult öeldes - et kõik raamatupidajad sõidaksid oma sõiduvahenditega ühiste reeglite järgi. On see sõiduvahend siis jalgratas või traktor (korraldad raamatupidamist ise või ostad teenuse sisse; pead registreid käsitsi või kasutad spetsiaalprogrammi), me peame kõik mahtuma turvaliselt teedele liikuma (ehk esitatavad andmed peavad üheselt arusaadavad olema nii omadele kui võõrastele).

Olen kokku puutunud (küll üha harvemini, õnneks) mõtteviisiga – olen nii väike tegija, ei minul mingisugust raamatupidamist küll vaja teha ei ole. Peast välja sellised rumalad mõtted ja kohe (no mitte päris kurjalt öeldud)! Ja miks – aga sellepärast, et seadus ütleb kindlalt, kes on raamatupidamiskohustuslane. Ei, ma ei ole läinud tähetrükkimisega liiale, ei ole kohuslane, ongi kohustuslane. (Nüüd kuulen ohkeid, aga pole viga, uued asjad ongi alguses keerulised). Ning pea siis meeles, et RPS alusel sätestatud mängureeglite alusel on raamatupidamiskohustuslased ja peavad raamatupidamist ning finantsaruandlust korraldama nii riik, omavalitsused, kõikvõimalikud ühingud, seltsid (no aktsiaseltsid, osaühingud, mittetulundusühingud jne.), FIEd  kui ka siin toimetavad (ja registreeritud) välismaa äriühingute filiaalid.

Seadusest leiad terve rea mõisteid ja arvestuste aluseks olevaid põhiprintsiipe, jäta need endale meelde ja kui on paras aeg, siis kasuta (või hiilga kaastöötaja ees stiilis: nooh, seda, mida mõistetakse RPS-is kõrgema juhtorganina, tean ju ikka, see on - seaduse, põhikirja või põhimääruse alusel moodustatud raamatupidamiskohustuslase organ, kes teostab vahetut järelevalvet tegevjuhtkonna üle (näiteks äriühingu nõukogu, mitte juhatus)!

RPS kirjeldab veel üht tähtsat asutust – Raamatupidamise Toimkonda. Raamatupidamise Toimkond on Vabariigi Valitsuse poolt moodustatud sõltumatu komisjon, mille ülesandeks on välja anda RPS selgitavaid ja täpsustavaid raamatupidamisalaseid juhendeid ning suunata raamatupidamisalast tegevust.

Sellesama Raamatupidamise Toimkonna poolt koostatud juhendid on seega seotud väga tihedalt RPS-iga ning mõeldud tegevraamatupidajale nö abimaterjalina kasutamiseks.

Seaduses ja juhendites on veel palju vajalikku ja möödapääsmatut iga raamatupidamisega tegeleva persooni jaoks. Algus on raske, muidugi, mõisted lähevad segi ja jutt on keeruline. Seepärast ongi hea, kui enne suuri tegusid saad põhimõisted ja –alused selgeks. Kindel on ka see, et iga järgneva õpisammuga saab selgemaks ka seaduse kõige keerukam tekst. Raamatupidamise seaduse terviktekst on suhteliselt muutuv (vahel rohkem, teinekord vähem), kuid raamatupidamise üldalused (millest meie siin räägime), on pikaajaliselt püsivad ja muutumatud olenemata riigikorrast, valitsusest ja maailmajaost.

 

 

Piret Linnasmägi

aktiva.ee

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255