27.07.2021 Teisipäev

Riigikohus täpsustas võlatunnistuse kehtivuse eeldusi

Hiljutises lahendis (kohtuasi nr 2-19-5601) tõi Riigikohus välja täiendavad nõuded, mida tuleb võlatunnistuse kehtivust hinnates arvestada. Nõuetele mittevastav võlatunnistus võib osutuda tühiseks ja võlgniku poolne võla tunnistamine võlausaldaja jaoks tagajärjetuks.

Eva Mägi, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Cuesta
Eva Mägi, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Cuesta Foto: erakogu

Võlatunnistusi on kahte liiki

Seadus ja kohtupraktika eristab kahte liiki võlatunnistust – konstitutiivne ja deklaratiivne. Kui võlausaldaja esitab võlgniku vastu hagi, siis tuleb esmalt selgeks teha, et mis liiki võlatunnistusega tegemist on. Siinjuures arvestatakse poolte tahet, lepingueelseid läbirääkimisi ja muid asjaolusid. Võlatunnistuse pealkiri ei ole ainumäärav.

Deklaratiivse võlatunnistusega üksnes kinnitatakse olemasolevat võlga ja soovitakse vastuväidetest loobumisega lihtsustada selle sissenõudmist. Antud lahendis Riigikohus märkis, et deklaratiivne võlatunnistus on võrreldav kompromisslepinguga, milles lepitakse kokku vaieldava asjaolu vaieldamatuks...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!