30.11.2020 Esmaspäev

Põhivara – pikaajalised finantsinvesteeringud

Artiklisari "Bilansikirjed"

Kristiine Villemi, vandeaudiitor
Kristiine Villemi, vandeaudiitor Foto: erakogu

Põhivarana kajastatakse bilansis sellist vara, mida ettevõte plaanib kasutada või hoida investeeringu eesmärgil pikema perioodi vältel kui üks aasta.

Ka osa finantsinvesteeringuid võivad oma olemuselt olla põhivarad. Need on sellised finantsvarad (aktsiad ja väärtpaberid), mida juhtkonna hinnangul tõenäoliselt ei realiseerita 12 kuu jooksul ning kindla tähtajaga väärtpaberid ja hoiused, mille tähtaeg on hiljem kui 12 kuud pärast aruandekuupäeva.

Kõik soetatud aktsiad ja väärtpaberid pole finantsinvesteeringud

Oluline on meeles pidada, et investeeringuid tütar- ja sidusettevõtetesse kajastatakse eraldiseisval bilansi kirjel põhivara koosseisus. Finantsinvesteeringute kirjel kajastatakse finantsvara, mis on  seotud teiste ettevõtete väärtpaberite soetamisega, mille puhul omandatav osalus jääb üldjuhul alla 20%. Reeglina klassifitseeritakse osalus alates 20% sidusettevõtteks (see viitab olulisele mõjule...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes