20.01.2022 Neljapäev

Millele mõelda enne notariaalselt tõestatud lepingu sõlmimist

Notar on avalik-õigusliku ameti kandja, kellele riik on delegeerinud õigussuhete turvalisuse tagamise ja õigusvaidluste ennetamise ülesande. Notarite põhiliseks tegevusvaldkonnaks on isikute jaoks oluliste tsiviilõiguslike tehingute tõestamine.

Päivi Margna, jurist, Advokaadibüroo LMP
Päivi Margna, jurist, Advokaadibüroo LMP Foto: erakogu

Notariaalne tõestamine suurendab isikute õiguste kaitset ja kindlustunnet õiguslike küsimuste lahendamisel. Tõestamise eesmärgiks on tagada isikutevaheliste suhete stabiilsus ning hoida seeläbi ära võimalikke hilisemaid õigusvaidlusi. Nii kirjeldatakse lühidalt notareid Notarite Koja kodulehel.

Notari selgitamiskohustus

Paraku on mitmeid juhtumeid, kus vaatamata notarite osavõtust lepingu sõlmimisel, on hiljem vaidluse korras lepingupool just lepingus kokkulepitu tõttu kandnud kahju. Üldiselt võiks eeldada, et notariaalselt tõestatud lepingu sõlmimisel on lepingupooltele kõik nende õigused ja kohustused arusaadavad ning selged, sest notariaalselt tõestatud lepingu sõlmimisel on notaril...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!