12.07.2009 Pühapäev

Sisendkäibemaksu mahaarvamine

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

1. Kui kaup saadakse kätte aprillis ja arvet ei väljastatud seitsme kalendripäeva jooksul, vaid alles 14. mail, siis millal saab sisendkäibemaksu maha arvata?

Sisendkäibemaksu mahaarvamine ei sõltu sellest, kas arve on väljastatud seitsme päeva jooksul või hiljem. Müüjal on kohustus väljastada arve seitsme kalendripäeva jooksul, aga ka arve hilisem väljastamine ei võta ostjalt õigust sisendkäibemaksu maha arvata.
KMS §31 lg 9 alusel saab sisendkäibemaksu maha arvata maksustamisperioodil, mil kauba võõrandajal tekkis käive (st antud näite puhul aprillis) ning oluline on see, et deklaratsiooni esitamise ajaks oleks arve kätte saadud. Küsimuse kohaselt saadi arve kätte 14. mail, seega on õigus sisendkäibemaksu deklareerida 20. mail esitatavas aprillikuu käibedeklaratsioonis.

2. Oma põhitegevuse kõrval liisib ettevõte füüsilistele isikutele sõiduautosid. Maksuvaba käive tekib kapitalirendi intressidest ja liisinglepingu tasudest. Kapitalirendi lepingud on tehtud aasta või ka pikema ajaperioodi kohta ja lepinguid on kord rohkem, kord vähem. Samas ei ületa osutatavate finantsteenuste osakaal 2% ettevõtte kogu käibest. Kas siin on tegemist juhusliku iseloomuga finantsteenusega, mis ei tekita proportsiooni?

Maksuvaba finantsteenus mõjutab sisendkäibemaksu mahaarvamist ainult juhul kui finantsteenuse osutamine on ettevõtte põhitegevus. Määravaks ei ole siin see, et kapitalirendilepingud on sõlmitud pikema perioodi kohta ja intressid laekuvad iga kuu. Antud juhul moodustab finantsteenuste osakaal kogu käibest 2%, seega ei ole tegemist ettevõtte põhitegevusega ning finantsteenustel on ainult abistav iseloom, seega sisendkäibemaksu arvestust intresside saamine ei muuda.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.