12.07.2009 Pühapäev

Ehitis ja maksuvaba käive, kinnistu ost-müük

Hinda seda artiklit
(0 hinnangut)

1. Firma ostis korrusmaja 12 korteriga enne nende tegelikku valmimist. Arvele lisatud käibemaksu maha ei arvanud. Kas nüüd on õigus korterid edasi müüa ilma käibemaksuta? Kortereid firma ise ei kasutanud.

Käibemaksuseaduse § 16 lg 2 p 3 kohaselt ei kohaldata maksuvabastust kinnisasjale, mille oluline osa on ehitis või selle osa ja mis võõrandatakse enne ehitise või selle osa esmast kasutuselevõttu. Seega asjaolu, et ettevõtja arvel näidatud käibemaksu maha ei arvanud, ei muuda maksustamist. Kui korterid võõrandatakse enne nende kasutuselevõttu, tuleb võõrandamise käibele lisada käibemaks. Mahaarvamata sisendkäibemaksu osas tuleb teha korrigeerimine, kas võõrandamise maksustamisperioodi käibedeklaratsioonis või siis parandada selle maksustamisperioodi käibedeklaratsiooni, millal tekkis sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus.

2. Käibemaksukohustuslane plaanib osta korteri (sihtotstarve - eluruum), mida ta kavatseb kasutada äriruumina oma ettevõtluses. Ostja soovib ka muuta eluruumi sihtotstarbe äriruumiks. Müüja on enne eluruumi võõrandamist kasutanud seda kontoriruumina oma maksustatava käibe tarbeks. Kas müüjal on õigus lisada müügikäibele käibemaksu § 16 lg 3 p 2 sätestatu kohaselt?

Maksustamisel tuleb lähtuda ruumi kasutamise tegelikust otstarbest. Eeltoodust saab järeldada, et kui antud juhul müüja müüb korteri, mida ta on kasutanud kontoriruumina ja maksuhaldurit on kinnisasja käibemaksuga maksustamisest teavitatud, siis müüja võib müügihinnale lisada käibemaksu.

3. Kui täpselt peab teavitama maksuhaldurit soovist lisada käibemaksu kinnisvara käibele KMS § 16 lg 3 alusel. Kas korruste kaupa, tubade kaupa või üldiselt?

Teavitamise täpsus sõltub sellest, millises ulatuses on soov lisada käibemaksu. Kui teavitamine on üldine, näiteks "maksustan kõiki kinnisasja tehinguid", siis tuleb arvestada sellega, et kõik tehingud kinnisasjaga peavad olema maksustatud. Kui on soov maksustada ainult kindla kinnisasja korduvaid tehinguid, näiteks rendile andmist, siis tuleb ära märkida ka täpne aadress, millise kinnisasja tehingut maksustate või kui ühe ehitise piires tahetakse ainult osade ruumide rendile- või üürileandmist maksustada, siis peaks teavitama maksustamisest otseselt ruumide lõikes.

4. Ettevõtja soetas kinnisasja väärtuses 1 miljonit krooni 2003. aastal ja võttis ehitusloa renoveerimiseks samal aastal. 2006. aastaks on renoveerimissumma ületamas 5 miljonit krooni, ettevõtja võõrandab kinnisasja. Kas on käibemaksu lisamise kohustus?

Kuna ehitise renoveerimist alustati enne 01.05.2004, siis tulenevalt KMS § 46 lg 3 saab kinnisasja võõrandada ilma käibemaksuta. Juhul, kui renoveerimiskuludelt on sisendkäibemaks maha arvatud, tuleb see kinnisasja maksuvabal võõrandamisel tagasi maksta.

5. Füüsiliselt isikult on 2006. aastal soetatud korter edasimüügi eesmärgil, korter võetakse raamatupidamises arvele kinnisvarainvesteeringuna. Kas korteri soetamise ja edasimüügi kuludelt (näiteks: notari kulud) saab sisendkäibemaksu maha arvata?

Kui korterit võõrandatakse eluruumina ja enne seda ei renoveerita, saab edasimüük olla ainult maksuvaba käive ja kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata ei saa. Kui korter renoveeritakse ja kulud ületavad vähemalt 10 protsenti korteri soetamismaksumusest enne renoveerimist, tuleb edasivõõrandamisel lisada käibemaks ja kuludelt saab sisendkäibemaksu maha arvata.

6. Kas parkimisplatside müük elamu hoovis, mida müüakse koos korteriga ja mis on ostetud kinnisvaraosana, on maksuvaba või 18% maksustatav käive?

Juhul kui parkimisplats on üks osa korteriomandist ja seda ei saa eraldi seisva üksusena võõrandada, koormata ega pärandada, tuleb selle käivet maksustada või mitte maksustada samaselt konkreetse korteriomandi enda käibele. Kui korteriomand võõrandatakse maksuvabalt on ka selle esemeks oleva parkimisplatsi võõrandamine maksuvaba.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.