Tollimaks


Euroopa Ühenduse lepingu artikkel 23 keelab impordi- ja eksporditollimaksud ja kõik samaväärse toimega maksud liikmesriikide vahel ning näeb ette ühise tollitariifistiku vastuvõtmise suhetes kolmandate riikidega, luues seega aluse tolliliidu moodustamiseks liikmesriikide vahel. Tolliliidus kaotatakse kõik liikmesriikide omavahelised tollimaksud ja kolmandate riikide suhtes kehtestatakse ühtsed tollimaksumäärad.

Vabakaubanduspiirkonna puhul kaotatakse samuti liikmesriikidevahelised tollimaksud, kuid kuna kolmandate riikide suhtes võib iga riik fikseerida oma individuaalsed piirangud, siis säilivad nende kaupade sisetollid, mis on toodetud väljaspool vabakaubanduspiirkonda. Euroopa Vabakaubanduspiirkond (EFTA – European Free Trade Association) Island, Norra, Šveits, Liechtenstein.

Tollimaksu liigid:

  • väärtuseline (ad valorem) tollimaksumäär, mille korral tollimaksumäär väljendatakse protsentuaalse määrana kauba tolliväärtusest;
  • spetsiifiline tollimaksumäär, mille korral tollimaksumäär väljendatakse kaubaühiku (näiteks kaalu, mahu, sisalduse jms) kohta kindlaksmääratud summana.

Kõik Euroopa Liidu liikmesriigid, s.h Eesti, kasutavad ühendusse importimise ja ühendusest eksportimisega seotud tollimaksude  ja muude ühenduse meetmete kohaldamiseks ühenduse integreeritud tollitariifistikku (TARIC).  TARIC põhineb Kombineeritud Nomenklatuuril (CN) ja hõlmab lisaks  CN-s sisalduvatele kolmanda riigi tollimaksumääradele ka maksupeatamisi, tariifisoodustusi, muid põllumajandusalaste, kaubandusalaste või muude õigusaktidega kehtestatud meetmeid.

TARIC-ust vaadates selgub, kas importija või eksportija:

     1) peab maksma ühises tollitariifistikus kehtestatud tavalist tollimaksu;
     2) võib maksta soodustollimaksu (sooduslepingute alusel);
     3) peab lisaks tavalisele tollimaksule maksma lisatollimaksu;
     4) võib saada ekspordil toetusi;
     5) võib oma kauba piiranguteta importida ühendusse või ühendusest sihtriiki eksportida;
     6) ei tohi üldse kaupa sisse tuua või välja viia, sest kauba import või eksport on keelatud (embargo) või võib seda tuua vaid teatud tingimuste täitmisel.

TARIC on kättesaadav EK kodulehelt aadressil http://ec.europa.eu/taxation_customs/dds/tarhome_en.htm.
 
Kauba impordil Eestisse juhinduvad deklarandid ja tolliametnikud Eesti Tollitariifistikust (ETT) (inglise keeles EMTS – Estonian Master Tariff System).
ETT (EMTS) sisaldab lisaks TARIC meetmetele ka riiklikke meetmeid, s.h impordil rakenduvaid aktsiise (alkohol, tubakas, kütus)  ja  käibemaksu.
 
ETT (EMTS) on kättesaadav internetist  Eesti Maksu- ja Tolliameti (MTA) kodulehelt  http://www.emta.ee või aadressil https://vaarikas.emta.ee/emts/index.jsp.
 
Kasutades EMTS päringu valikut “nomenklatuur”, “sirvi”, saate otsida Teile huvi pakkuva  kaubakoodi ja klikates kauba kirjelduse juures oleval luubi ikoonil, saate meetmete päringusse. Täites soovi korral riigi välja ja valides “valuuta” EEk ning seejärel klikates “otsi” nupule kuvatakse ekraanile Teie poolt valitud kaubakoodi korral rakenduvad meetmed.
Kui teate kaubakoodi, võite meetmeid otsida ka päringu valikut “meetmed” kasutades.

Tollimakse ei pea maksma, kui tollimaksuvabastuse saamiseks õigusaktides ette nähtud tingimused on täidetud ja maksuvabastust taotletakse tollideklaratsioonil, kus kaup deklareeritakse vabaks ringluseks.
 
Täpsemat informatsiooni tollimaksu ja tollieeskirjade kohta vt Maksu- ja Tolliameti veebilehelt www.emta.ee.

right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255