17.08.2011 Kolmapäev

Reklaamkingitus ja käibemaks

Hinda seda artiklit
(2 hinnangut)
TSD lisa 5 täitmise juhendis EMTA kodulehel on selline näide: "Firma ostab reklaamkingituseks oma klientidele kruusid, kuhu laseb peale kanda oma firma logo. Kruusi hind on 9.46 eurot ja reklaamikulu 0.80 eurot. Vaatamata sellele, et firma kulutus kruusile kokku on 10.26 eurot, ei kuulu reklaamkingitus maksustamisele. Kruusi väärtus oli alla 10 euro ja 0.80 eurot oli reklaamikulu, neid kulutusi ei summeerita. Kruusile logo pealetrükkimine ei suurenda kingi saaja jaoks kruusi rahalist väärtust." Kas ja kuidas maksustatakse sellise kruusi reklaamkingitusena üleandmist käibemaksuga?

Vastab MTA spetsialist Marge:


Käivet ei teki ettevõtluse huvides kauba, mille väärtus ei ületa 10 eurot, üleandmisest reklaami eesmärgil (KMS § 4 lõige 2 punkt 6).
Kuna näites toodud juhul on kruusi väärtus KMS-i mõistes suurem kui 10 eurot (10,26 eurot), siis tuleb kruusi üleandmine käibemaksuga maksustada juhul, kui sisendkäibemaks on maha arvatud. Täiendavalt lisame, et 10 eurone väärtuse ülempiir on kinnitatud ainult reklaami huvides kauba üleandmisel ja nimetatu kehtib ühe kaubaühiku suhtes.

Lisaküsimus:

Kuidas toimub esimeses näites toodud reklaamkruusi üleandmise maksustamine käibemaksuga siis, kui lõppkujul kruusi (nokkmütsi, t-särgi) soetamine on toimunud kahe arvega? Näiteks ostetakse kruusid, mütsid või särgid ning siis tellitakse eraldi reklaami pealetrükk. Eseme ostuhind on näiteks 7 € koos käibemaksuga, ostul makstud käibemaksu tagasi ei küsita. Tellitakse reklaami pealetrükkimine või -tikkimine, mis maksab näiteks 5 €. Selle teenuse eest makstud käibemaks küsitakse tagasi. Ese on reklaami eesmärgil üle antud. Tema soetushind kokku on 12€, kuid sisendkäibemaksu on tagasi küsitud 5€ eest. Kas võib anda reklaamkingituse üle käibemaksuvabalt või peab deklareerima 5€ omatarbena või on veel kuidagi kolmandat moodi?

Vastus lisaküsimusele:

Käivet ei teki ettevõtluse huvides kauba, mille maksustatav väärtus (hind ilma käibemaksuta) ei ületa 10 eurot, üleandmisest reklaami eesmärgil.

Kui eelpool nimetatud piirmäära ei ületata, siis käivet ei teki.

Kui piirmäära ületatakse ja nt reklaami trükkimise teenuse sisendkäibemaks arvatakse maha, siis tekib reklaamkingituse üleandmisest käive kingituse soetusmaksumuse (eseme hind + reklaami pealetrükk) ulatuses (KMS § 4 lg 2 p 6 ja § 12 lg 3).

Kuna reklaamkingitusi antakse üle ettevõtluse huvides (omatarve - muul ettevõtlusega mitteseotud eesmärgil), siis omatarbena reklaamkingituse üleandmist ei maksustata.

MTA foorum

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes