25.09.2012 Teisipäev

Millistel juhtudel saab rääkida üle 13 tundi kestvatest töövahetustest?

Millised eeldused peavad olema täidetud, et töötaja saaks töötada pikemates kui 13 tundi kestvates töövahetustes?

Vastab Larissa Tihhonova, tööinspektor-jurist, Tööinspektsiooni Lõuna inspektsioon:

Töölepingu seaduse (TLS) § 51 lg 1 kohaselt peab 24-tunnise ajavahemiku jooksul jääma töötajale vähemalt 11 tunni ulatuses järjestikust puhkeaega. Sellest tulenevalt võib täistööajaga töötaja teha kokkuleppel tööandjaga maksimaalselt 5 tundi ületunnitööd (täistööaeg 8 tundi + 5 tundi ületunnitööd). Summeeritud tööaja korral ei või aga töövahetuse pikkus koos ületunnitööga ületada kokku 13 tundi.

Kuid antud piirangust on seadusega ettenähtud ka erandid.

TLS § 51 lg 3 kohaselt võivad töötajad töötada kuni 24-tunnistes vahetustes, kui üheaegselt on täidetud järgmised eeldused:
-    erisus on kokku lepitud kollektiivlepinguga;
-    tegemist on  Euroopa Nõukogu direktiivi 2003/88/EÜ artikli 17 lõikes 3 nimetatud tegevusvaldkonnaga. Tegevusvaldkonda hindab tööandja.

Direktiiv 2003/88/EÜ lubab teha erandeid öötöö ja igapäevase puhkeaja piirangust muu hulgas:

turvamis- ja järelevalvetoimingute puhul;
tegevuste puhul, mis nõuavad teenuse või tootmise pidevat jätkumist;
ravi ja hooldamisega seotud teenused;
sadama- või lennuväljatöötajate puhul;
põllumajandus;
tegevuste osas, mille puhul töötaja töö- ja elukoht asuvad teineteisest kaugel.

Töötamine ei tohi kahjusta töötaja tervist ja ohutust (sh öisel ajal töötamisega ja tööpäeva pikkusega seotud riskide hindamine koosmõjus muude ohuteguritega). Töötajatele, kelle tööpäev on pikem kui 13 tundi, antakse pärast tööpäev lõppu täiendav vaba aeg tundide ulatuses, mis ületasid 13 tundi.

Kui kasvõi üks eelpool toodud eeldustest/tingimustest on täitmata, ei tohi töötaja tööpäev kesta üle 13 tunni.

Samuti võivad TLS §  51 lg 4 kohaselt kuni 24-tunnises vahetuses töötada tervishoiu- ja hoolekandetöötajad, kui tööandja on hinnanud sellise töötamisega kaasnevaid riske töökeskkonna riskianalüüsis (sh öisel ajal töötamisega ja tööpäeva pikkusega seotud riskide hindamine koosmõjus muude ohuteguritega) ja leidnud, et töötamine ei kahjusta töötaja tervist ja ohutust.

Töötajate puhul, kes töötavad pikemates kui 13 tundi kestvates töövahetustes ja omavad öötöötaja staatust, peavad olema kindlasti täidetud erinõuded, mis on sätestatud töötervishoiu ja tööohutuse seaduses (TTOS). TTOS § 13 lg 1 p 7¹ kohaselt on tööandja kohustatud korraldama tervisekontrolli öötöötajatele nii enne öötööle asumist kui ka regulaarsete vaheaegade järel töötamise ajal ja kandma sellega seotud kulud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255