26.07.2011 Teisipäev

Kuidas toimida, kui töötaja soovib omavoliliselt puhkust pikendada?

Töötaja viibis 28-päevasel puhkusel ja pidi tööle naasma 04.juulil. Selle päeva hommikul aga leidsime üllatuseks postkastist tema töövõimetuslehe ja e-kirjaga teatas ta, et kuna oli 25 päeva puhkuse ajast haige, siis kasutab nüüd puhkust edasi ja naaseb tööle 29.juulil. Haigestumisest ei olnud ta varem teatanud...

Vastab Tööinspektsiooni tööinspektor-jurist Neenu Pavel:

Töölepingu seaduse (TLS) § 69 kohaselt on töötajal õigus puhkus katkestada või edasi lükata tema isikust tulenevatel olulistel põhjustel, eelkõige töövõimetuse, rasedus-ja sünnituspuhkuse või streigis osalemise tõttu. Töötajal on õigus nõuda kasutamata jäänud puhkuseosa vahetult pärast puhkuse kasutamist takistava asjaolu äralangemist või poolte kokkuleppel muul ajal. Töötaja on kohustatud tööandjale teatama puhkuse kasutamist takistavast asjaolust esimesel võimalusel.

Seega oleks töötaja pidanud võimalikult kiiresti informeerima tööandjat oma haigestumisest ja teatama, et katkestab puhkuse. Ainult sel juhul on tal õigus saada ajutise töövõimetuse hüvitist ja pärast võtta välja ka kasutamata puhkusepäevad.

Kuna töötaja haigestumisest ei teatanud ja puhkuse katkestamise avaldust ei teinud, siis tööandja ei pea tagantjärgi puhkust katkestama ja ravikindlustusseaduse § 60 kohaselt ei ole töötajal õigust saada töövõimetuse hüvitist, sest ta oli tasulisel puhkusel. Kahte raha ühe perioodi eest ei saa.
Töökorralduse reeglites peaks olema sätestatud, kuidas puhkuse katkestamine vormiliselt toimub – mõistlik on esmalt suuliselt teada anda ja seejärel ka vastav kirjalik avaldus esitada. Puhkust tagasiulatuvalt katkestada ega edasi lükata ei saa.

Töötaja oleks pidanud pärast puhkuse lõppu tööle asuma, sest tema puhkus oli puhatud.

Küsitakse ka, et kui töötaja õigeaegselt katkestab haiguse tõttu puhkuse ja saab ettenähtud hüvitisi, tuleb tööle ja kasutab saamata jäänud puhkuseosa kokkuleppel kunagi hiljem, kuidas siis toimida puhkusetasuga.  Mõjuval põhjusel kasutamata jäänud puhkusepäevade hilisemal kasutamisel tööandja uuesti puhkusetasu maksma ei pea, sest töötaja on selle täies ulatuses juba enne puhkuse algust kätte saanud, vahepeal töötatud aja eest arvestati ja maksti talle aga töötasu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!