02.12.2020 Kolmapäev

Mis on agendifirma käive? Esile tõstetud

Firma tegeleb laevade agenteerimise ja ekspedeerimisega. Sõlmib oma nimel prahi- ja kaubaveolepinguid ning müüb neid edasi. Agendi teenust ei märgita eraldi klientidele esitatavates arvetes. Agenditasu sisaldub edasimüüdud teenuse hinnas. Mida loetakse agendifirma käibeks? Kas arve kogusummat või ainult protsenti vahendamise eest?

Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW
Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Afag Trubitsõna, maksunõustaja, Crowe DNW:

Antud juhul ostab agendifirma ja müüb edasi teenused oma nimel, mitte aga teenuste ostjate või nende isikute nimel ja arvel, kes osutavad teenuseid ostjatele. See tähendab, et agendifirma käiveks loetakse kogu arvel märgitud summa.

Selleks, et agent saaks käivet kajastada ainult oma teenuse osas, tuleb täita käibemaksuseaduse (KMS) § 2 punktis 11 sätestatud vahendustehingute tunnustamise nõudeid, sealhulgas tuua arvetes välja summad, mida ta nõuab sisse ostjatelt teenuse põhimüüja nimel. Samuti on KMS § 12 punktis 9 märgitud, et käibemaksuga maksustatav summa ei sisalda kauba ostjatelt või teenuse saajatelt nende nimel ja arvel tehtud kulude hüvitisena saadud summasid, mis kajastatakse raamatupidamises vahekontol.

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes