02.11.2021 Teisipäev

Majandustegevuses kasutatava maa kajastamine Esile tõstetud

Maa on soetatud eelnevatel aastatel, bilansis on soetusmaksumuses, põllumajandustoodangu tootmise eesmärgil. Ettevõte kasutab Eesti finantsaruandluse standardit. Maa hind on aastatega muutunud kõrgemaks. Palun selgitage, kas ja kuidas oleks võimalik maa väärtust bilansis muuta (kajastada õiglases väärtuses ümberhindluse meetodil). Selgitage ka rahvusvahelise finantsaruandluse standardi meetodi kasutamist ettevõttes.

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Oma majandustegevuses, sh põllumajanduslikul otstarbel kasutatava maa kajastamist käsitleb RTJ 5 "Materiaalsed ja immateriaalsed põhivarad". RTJ 5 punkti 21 kohaselt kajastatakse materiaalne põhivara bilansis soetusmaksumuses, millest on maha arvatud akumuleeritud kulum ja võimalikud väärtuse langusest tulenevad allahindlused.

Kuna maad ei amortiseerita, tuleb maa kajastada soetusmaksumuses, millest on maha arvatud võimalikud väärtuse langusest tulenevad allahindlused. Seega ei ole...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!