24.09.2020 Neljapäev

Kulude jaotus lähtub kulude sisust Esile tõstetud

Eesti firma, mis tegeleb programmeerimise ja tugiteenusega (customer support), ei väljasta müügiarveid klientidele, vaidüks kord kuus esitatakse müügiarve programmeerimise ja tugiteenuse eest emaettevõttele. Emaettevõte on Eesti firma omanik (100%). Tegelikult esitatakse müügiarve järgmise kuu eelarve järgi, juhatuse liige vaatab, mis kulud on järgmises kuus, ja võtab arvesse peaaegu sama summa. Teist tulu Eesti firmal ei ole. Kasutatakse kasumiaruande skeemi 1. Mis kulud on sel juhul otseselt tootmisega seotud kulud? Kas tütarettevõte saab edasi esitada oma kulud emaettevõttele sama hinnaga?

Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW
Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW

Kulude jaotus kasumiaruande skeemi 1 järgi lähtub kulude sisust ehk neid jagatakse ostetud kaupade ja teenuste, mitmesuguste kulude, palgakulude ja põhivara amortisatsiooni vahel vastavalt teie kontoplaani seadistusele ning ettevõtte raamatupidamise sise-eeskirjadele.

Kasumiaruandes kajastatakse kõik kulud, mis on tehtud ettevõtte nimel, kaasa arvatud need, mis maksustatakse tulumaksuga kui ettevõtlusega mitteseotud kulud. Tootmisega otseselt seotud kulude ja üldkulude liigendus sõltub ettevõtte arvestuspõhimõtetest, mis tuleks määrata raamatupidamise sise-eeskirjades. Näiteks programmeerijate palgakulud võib nimetada tootmiskuludeks, aga juhi ja raamatupidaja palgakulud üldhalduskuludeks. Selline jaotus on aga vajalik juhul, kui kasutate kasumiaruande skeemi 2. 

Kuna Eesti tütarettevõte osutab teenused emaettevõttele, peaks müügihind vastama mitte seotud osapooltele sarnaste teenuste osutamise omale. Selleks peavad olema määratud grupi tasemel siirdehindade kujundamise põhimõtted (näiteks kulud pluss tegevuse valdkonna keskmine tegevuskasum, mis IT-teenuste puhul võib olla küllaltki kõrge) ning tuleb võrrelda tütarettevõtte tegevuskasumit samal tegevusalal tegutsevate ettevõtjate keskmise määraga. Juhul kui tütarettevõte müüb teenuseid seotud osapoolele hindadega, mis on madalamad kui sõltumatu ostja puhul, tuleb saamata jäänud tulu deklareerida TSD lisa 6 vormis ja maksustada tulumaksuga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!