13.05.2022 Reede

Konverteeritav laen Esile tõstetud

Kuidas kajastada bilansis start-up ettevõtte puhul raha, mida teine firma on pangakontole kandnud, eesmärgiga soetada osalus start-up firmas? Lepingu järgi on pealkiri konverteeritav laen ja ilma intressita (ei ole ka kuupäeva, millal osaluse soetamise tehing toimub). Kas kajastada lühi- või pikaajaline laen või kuidas?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Konverteeritavate instrumentide kajastamiselt tuleb analüüsida lepingu majanduslikku sisu ning hinnata, kas tegu on omakapitaliinstrumendi või nn liitinstrumendiga, mis sisaldab nii laenu komponenti kui ka omakapitali komponenti.

Juhul, kui saadud konverteritava laenuga ei kaasne ettevõtte jaoks tulevikus mingeid kohustuslikke väljamakseid (näiteks laenu tagasimakseid või intressimakseid), on tegemist omakapitaliinstrumendiga. Kui laenu saajal tekivad tulevikus laenuga seoses kohustuslikud väljamaksed, on tegemist liitinstrumendiga ning saadud summa tuleb jagada võlakohustuse ja...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!