02.09.2020 Kolmapäev

Hinnangute muutmine ja korrigeerimine Esile tõstetud

Meie ettevõtte omanike hulgas toimus muutus ja uus omanik sai ka ettevõtte juhatuse liikmeks. Ettevõtte põhivarade ülevaatamisel selgus, et põhivarade kasutusiga on määratud liiga lühike ning põhivarade jääkväärtus ei vasta tegelikule. Mis võimalused on siin teha parandusi? Kas on aktsepteeritav, kui tehakse põhivarale hindamine ja määratakse uus kulumi protsent vastavalt eeldatavale kasutamisele, mis oleks vastavuses ka majandusliku tulu tootmisega? Täpsemalt on tegemist veoautode ja haagistega. Hetkel on määratud kulum 20% aastas, aga kasutusiga on neil autodel veel vähemalt 10 aastat.

Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW
Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW Foto: erakogu

Vastab Vadim Donchevski, vandeaudiitor, Crowe DNW:

Kuna põhivara kasulik tööiga on hinnanguline, on juhatusel alati võimalus oma hinnanguid muuta ning korrigeerida edasiulatuvalt ka kulumi normi vastavalt eeldatavale kasutuseale. Seega, kui kasutusiga on 10 aastat, võite aastase kulumi korrigeerida  alates sellest aastast, mille kohta aastaruannet veel esitatud ei ole, jagades amortiseerimata soetusmaksumus allesjäänud kasutuse aastatega. Maha tuleks arvata ka vara likvideerimismaksumus amortiseeritavast soetusmaksumusest juhul, kui see on olemas (näiteks auto eeldatav müügihind või vanaraua maksumus). Põhivara üleshindamine ei ole lubatud aruannetes, mida koostatakse Eesti Finantsaruandluse Standardi alusel. 

Juhul kui on tuvastatud olulised vead arvestuses  eelmiste aastate aruannetes, on võimalik ka vead parandada tagasiulatavalt, arvestades kulumi soetusmaksumusest õige kasutusea järgi. Sellisel juhul aga tuleb korrigeerida ka algsaldosid bilansis ning eelmise aastate kasumeid. Aastaaruande lisas tuleb välja tuua korrigeerimiste mõju koos selgitustega põhjuste kohta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes