25.04.2022 Esmaspäev

Ettevõtte üleminek Esile tõstetud

Ettevõte müüb müügilepingu alusel talle kuuluvad põhivara ja kinnistu teisele ettevõttele. Samuti lähevad üle töötajate töölepingud. Tegemist on ettevõtte üleminekuga võlaõigusseaduse § 180 tähenduses. Kogu tehingule on määratud üks kindel hind. Lepingus ei ole eraldi välja toodud, kui palju maksab eraldi mingi põhivara. Kuidas müüja ettevõtte raamatupidamises antud tehingut kajastada? 

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Soovitan kogu müügilepinguga müüdud põhivaravara käsitleda kogumina ning kajastada  analoogiliselt üksiku põhivara objekti müügi kajastamisega. See tähendab kajastada müügist saadud summa tuludes ning teiselt poolt müüdud vara bilansiline koguväärtus müügi hetkel kuludes.

Kasumiaruandes tuleks see tulu ja kulu saldeerida, s.t näidata netosummas kas muudes ärituludes või muudes ärikuludes. Kuna tõenäoliselt on tegu ettevõtte jaoks olulise tehinguga, tuleks tehingu sisu lahti kirjutada...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!