26.02.2010 Reede

Vis-a-vis: puhkuste reserv

Palun, ütelge , kuidas toimida puhkusereserviga sellisel juhtumil:
Töötaja asus firmasse tööle 01.01. 2002 ja on töötamise aja jooksul ära kasutanud 46 puhkusepäeva. Igal aastal arvutati puhkusereservi  ja see summa on üpris suur. Vastavalt uuele töölepingu seadusele (§ 137) on aegumistähtaeg 4 aastat.
Kas sellest tuleneb, et on vaja korrigeerida puhkusereservi summat, s.o. jätta ajavahemikus 01.01.2006 – 31.12.2009 kasutamata  puhkuste reserv või jätta kogu reservisumma?  Ja millise ajavahemiku eest peab töötaja saama kasutamata puhkuse hüvitist töölepingu lõpetamise puhul? 

AUDIITORI  VASTUS:

Raamatupidamise seisukohalt  võib ajavahemiku 01.01.02 – 31.12.09 reservi jätta kogu summas, kui olete kindel, et see summa hüvitatakse töötajale (seaduse nõudel või kokkuleppel tööandjaga).

Darja Roos,
Vandeaudiitor

JURISTI VASTUS:


Vastavalt töölepingu seaduse (TLS)  §138 lg-le 1 peab kogu varasema väljatöötatud kasutamata puhkuse andma töötajale 2010 kalendriaasta jooksul. Sellele lisandub veel 2010.a eest saadav 28 kalendripäeva puhkust.

Kui palju puhkusejääki jäänud on, tuleb kuni 01.07.2009. a puhkuse kohta arvutada vastavalt eelnevalt kehtinud puhkuseseaduse  §-le 8. Seega enne 01.07.2009. a välja töötatud ja üle 4 aasta vanune puhkusenõue on juba aegunud. Alates 01.07.2009. a tuleb puhkust arvestada juba uue TLS järgi.

Kui töötajaga tööleping loppeb, siis vastavalt TLS § 1371 tuleb rahas ka enne 01.07.2009. a väljateenitud, kuid kasutamata puhkus hüvitada, kuid mitte rohkem kui 4 aasta eest tekkinud puhkus.

Lisaks võib tekkida kusimus, et kas peab täiendavalt sellele hüvitama ka uue seaduse ajal tekkinud puhkuse (mida ei ole ära kasutatud). Olen seisukohal, et peab küll, kuna TLS  § 1371 räägib ainult vana seaduse ajal kogunenud puhkusest. Lisaks on aga TLS  §71, mille kohaselt peab hüvitama ka uue seaduse ajal tekkinud, kuid kasutamata, puhkuse.

 Kui tööleping lõpeb hiljem kui 4 aastat pärast seaduse jõustumist, siis vana seaduse alusel välja teenitud puhkust hüvitama ei pea (TLS  §137).


Kaire Lang
Partner
OU Expert2Expert

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!