TRK 1140x140 ee gif
30.04.2010 Reede

Vis-a-vis: puhkuseraha haigusrahast kinnipidamine

Palun andke nõu: vallandame töötaja, lõpparveks on ainult haiguslehe väljamaksmine summas 1590,55 krooni. Töötaja oli avansina saadud puhkusel, puhkuseraha suurus oli 1114,20 krooni. Kas on võimalik avansina saadud puhkuseraha haigusrahast kinni pidada? 

VASTUS:

See on tõepoolest keeruline küsimus.

Kuna töölepingu seaduses (TLS) on reguleeritud ainult töötasuga tasaarvestamine (§ 78), siis kas tööandja nõudeid võib tasaarvestada ka muude nõuetega, nt haiguspäevade eest makstav tasu?

Arvan, et saab asuda seisukohale, et tohib küll. Tasaarvestamine on üldiselt reguleeritud võlaõigusseaduse (VÕS) §-des 197–201. TLS-i § 1 lg 3 kohaselt kohaldatakse töölepingule võlaõigusseaduses käsunduslepingu kohta sätestatut (seega ka VÕS-i üldosa, kus tasaarvestamise sätted leiduvad), kui TLS-is ei ole sätestatud teisiti.

TLS-i § 78 pealkiri on “Tasaarvestamise erisus” ning selles on käsitletud vaid töötasu. Seega saab jõuda järeldusele, et TLS teeb tasaarvestamisel erisusi vaid töötasule, muudel juhtudel (sh haigushüvitise puhul) kehtib VÕS-ist tulenev üldine reeglistik.

Kuna 01.07.2009. a jõustunud TLS on uus seadus, siis ei ole seda lahendust veel kohtus testitud ning seetõttu puuduvad 100 protsenti kindlad vastused sellele küsimusele.

Kaire Lang
OÜ Expert2Expert

 

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes