15.12.2021 Kolmapäev

Surm Saksamaal, pärijad Eestis Esile tõstetud

Milline pärimisõigus kohaldub, kui inimene suri Saksamaal, kuid tema kinnisvara asub Eestis. Kas Eesti pärimisseadus või Saksamaa seadus? 

Cristen Helendi, advokaat, advokaadibüroo Turnstone
Cristen Helendi, advokaat, advokaadibüroo Turnstone Foto: erakogu

Vastab Cristen Helendi, advokaat, advokaadibüroo Turnstone:

Vastavalt rahvusvahelise eraõiguse seadusele kohaldatakse pärimisele pärandaja viimase elukohariigi õigust. Sealjuures võib aga isik testamendi või pärimislepinguga määrata, et tema pärandile kohaldatakse tema kodakondsuse riigi õigust. Selline määrang muutub kehtetuks, kui isik on surma hetkeks vastava riigi kodakondsuse kaotanud.

Seega eeltoodud põhimõtetest lähtuvalt, selleks, et oleks võimalik teada, mis riigi õigus pärimisele konkreetsel juhul kohaldub, tuleb välja selgitada, mis oli pärandaja viimaseks elukohariigiks.

Kui pärimine toimub testamendi või pärimislepingu järgi, siis tuleks veenduda, kas pärandaja on oma testamendis või pärimislepingus määranud, et pärandile kohaldatakse hoopiski selle riigi õigust, kus tal on...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!