22.10.2009 Neljapäev

Rasedus

Kas võib tööandja algatusel vallandada raseda naise katseajal?

VASTUS:


Vastavalt töölepingu seaduse paragrahvile 86 võib tööandja lõpetada töölepingu kokkulepitud katseaja jooksul, kuid põhjus ei tohi olla vastuolus katseaja eesmärgiga. §87 sätestab, et töölepingu võib lõpetada  ainult seadusega ettenähtud mõjuval põhjusel, pidades kinni seadusega kehtestatud etteteatamise tähtaegadest.
Mis puudutab rasedaid naistöötajaid, siis siin kehtivad täiendavalt järgmised piirangud:
Paragrahv 92 sätestab muuhulgas, et tööandja ei või lõpetada töölepingut põhjusel, et töötaja on rase. Kui tööandja vallandab raseda naise, siis loetakse, et tööleping on lõpetatud raseduse tõttu, kui tööandja ei tõesta, et ta lõpetas töölepingu seaduslikul alusel. Nendest sätetest lähtudes peab tööandja töölepingu lõpetamisel kõigepealt tõestama, et selle põhjuseks ei ole rasedus, vaid seadusega sätestatud muu kaalukas põhjus.
Paragrahvi 93 lõige 2 keelab tööandjal lõpetada töölepingut raseda naisega viimase töövõime vähenemise pärast.
Kui tööleping lõpetatakse katseaja jooksul, siis vastavalt paragrahvile 96 tuleb töötajale sellest 15 kalendripäeva ette teatada.

Austusega,
Arina Kouzova,
jurist
Larssen TM  Corpurate Sevices

 

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!