22.09.2021 Kolmapäev

Õmblen, et saada lisatulu. Aga deklareerimine? Esile tõstetud

Millist lisatulu peab deklareerima? Kas näiteks seda, kui aitan tuttavaid õmblustöödes (luku vahetamine, rõiva ümbertegemine), peab deklareerima?

Vahur Kivistik, vandeadvokaat, HansaLaw
Vahur Kivistik, vandeadvokaat, HansaLaw Foto: erakogu

Vastab Vahur Kivistik, vandeadvokaat, partner, HansaLaw:

Eesti maksuresidendid peavad tasuma tulumaksu kõigilt Eestis teenitud tuludelt, välja arvatud juhul, kui tulumaksuseadus ei näe ette erandit. Tuttavatele tasu eest õmblustööde tegemise puhul on üldjuhul tegemist kas palgatuluga töövõtu- või käsunduslepingu alusel või ettevõtlustuluga. Sarnaselt kuulub maksustamisele näiteks ka lapsehoidjate tunnitasu või klienditeenindajate jootrahad. Maksukohustuse tekkimiseks ei pea olema sõlmitud kirjalikku lepingut, maksukohustus tekib tulu saamisest.

Oluline on siinkohal märkida, et palgatulu puhul peab makse tegija kui tööandja seaduse järgi esitama tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni, isegi kui ta on eraisik, ning lisaks tulumaksule tuleb tasuda ka sotsiaalmaksu. Ettevõtlustulu puhul on...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!