01.08.2012 Kolmapäev

Mis on tervisepäevad?

Mis on tervisepäevad ja kuidas neid antakse või vormistatakse (kas need on kohustuslikud või mitte)? Kas nende eest makstakse töötajale ka tasu?

Vastavad Expert2Expert spetsialistid:

Kui rääkida töölepingu alusel töötamisest, siis seadus ei näe ette "tervisepäevi" sellisena nagu seda tavaliselt mõistetakse. Tavapäraselt saadakse neist aru kui töötajale antud vabast ajast, mille jooksul töötasu säilitatakse.
 
Seadus näeb ette sellised võimalused. Kui inimene on tõepoolest haige, peab ta minema arsti juurde ning võtma töövõimetuslehe. Sellisel juhul tasustatakse teda vastavalt töötervishoiu ja tööohutuse seadusele ning ravikindlustuse seadusele. See tähendab, et esimesel kolmel päeval tasu üldse ei maksta, 4.–8. päeva eest maksab tööandja 70% keskmisest töötasust ning järgnevatel päevadel tasub Haigekassa üldjuhul samuti 70%. Samuti on inimesel õigus nõuda tööandjalt isikliku erakorralise sündmuse puhul vaba aega, mille eest tööandja peab maksma keskmist töötasu – vaata töölepingu seaduse § 38 ja 42. See on erandjuhtum ja ei peaks kestma tervet päeva, vaid ainult töötajale vajaliku aja, nt arsti juures käimine, notari külastamine vms.
 
Samas võivad töötaja ja tööandja ka omavahel kokku leppida ajas, mil töötaja tööd ei pea tegema, kuid töötasu säilitatakse. Seda tehakse mõnikord juhtudel, kui töötaja on kergelt haigestunud, kuid on lootust, et ta 1-2 päeva pärast tööle naaseb. Selline võimalus ei tulene seadusest, vaid sõltub eelkõige tööandja vastutulekust.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!