26.04.2017 Kolmapäev

Milleks on tööraamat vajalik ja mida sellega praegu teha? Esile tõstetud

Milleks on tööraamat vajalik ja mida sellega praegu teha?

Riina Vään, õigusõpetuse lektor
Riina Vään, õigusõpetuse lektor

Vastab Riina Vään, õigusõpetuse lektor:

Alates 2009. aasta 1. juulist jõustunud töölepingu seadus (edaspidi – TLS) ei kehtestanud enam tööraamatute pidamise nõuet, mis tähendab, et isikutele, kes on tööle asunud pärast seda kuupäeva, enam tööraamatuid ei väljastatud ja nemad ei pidanud tööle asumisel tööraamatut esitama. Kuni selle kuupäevani oli tööraamatute pidamine üks tööandja kohustusi – töötamine tuli kanda tööraamatusse ja kui tööle asus inimene, kellel ei olnud tööraamatut, siis tuli see talle väljastada.

Tööraamatus olevaid andmeid on vaja enne 1999. aasta 1. septembrit omandatud pensioniõigusliku staaži kindlakstegemiseks, sest sellele tähtajale eelnevat aega ei ole registrites kajastatud ja see staaž tuleb inimestel endil dokumentide alusel tõendada. Praegu vanaduspenisonile minevad inimesed alustasid üldjuhul ju töötamist 1970. aastatel.

Tööraamat on oluline dokument ka neile, kes tahavad tõestada oma õigust soodustingimustel vanaduspensionile. Tööraamatusse tehtud märke abil on kerge tõendada kunagi tehtud tervistkahjustavat tööd.

Kuna inimese enda käes olev tööraamat võib hävida või kaduma minna, annab töölepingu seadus võimaluse esitada tööraamat andmete registreerimiseks elukohajärgsesse sotsiaalkindlustusameti osakonda.

Inimene võib tööraamatu sotsiaalkindlustusametile esitada ise või teeb seda tööandja, kui töötaja või teenistuja ei ole ühe aasta jooksul alates töösuhte lõppemisest seda välja võtnud (TLS § 134). Juba alates 2011. aasta 1. jaanuarist oli võimalik tööraamatuid sotsiaalkindlustusametisse hoiule viia ja selles korras ei ole midagi uut.

Tööandja käes hoitakse enne 2009. aastat väljastatud tööraamatut seni, kuni inimene töötab ja töölt lahkudes antakse see talle tagasi, või kui töötaja on soovinud, siis on talle see ka varem väljastatud.

Praegune sotsiaalkindlustusameti soovitus esitada neile oma tööraamat, ei puuduta neid isikuid, kes juba saavad pensioni või kes on töötamist alustanud 1999. aastast. Täiesti vabalt võib tööraamatut enda käes hoida ja viia sotsiaalkindlustusametisse alles siis, kui hakatakse pensioni taotlema.

Pärast pensioni määramist antakse tööraamat inimesele tagasi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes