07.12.2010 Teisipäev

Küsimused seoses eurole üleminekuga

1) Seoses eurole üleminekuga  ja vajadusega konverteerida aktsiaseltsi aktsiakapital vähendame aktsiakapitali suurust, millega kaasneb põhikirja muutus.
Kas see tehing peab olema notariaalselt kinnitatud?
2) Kas aktsiate kogus peab jääma samaks või võib teda muuta?
3) Samas soovime muuta aktsionäride koosseisu, nimelt tegu on perefirmaga ja üks pereliige, kes ei omanud siiani aktsiaid, soovib saada ka aktsionäriks. Kas on võimalik aktsiad ümber jagada?  Mis võimalused selleks on? Kas ainult kinkeleping?

VASTUS:
Alates 1. jaanuarist 2011 saab Eesti uueks rahasüsteеmiks euro, vastavalt sellele peab  äriühingute aktsia olema konverteeritud kroonidest eurodesse.
Äriseadustik on juba 1. juulist 2010 võimaldanud aktsiakapitali väljendamist eurodes. Minimaalseks aktsiakapitali suuruseks on 25 000 eurot.  Kapitali üleviimisel eurodesse on sisuliselt kaks võimalust – kas vähendada või suurendada kapitali. Kapitali saab vähendada lähima võimaliku suuruseni. Juhul kui vähendamise arvestamine toimub valesti, peab rakendama aktsiakapitali vähendamise protseduuri. Vastavalt praktikale on mõistlikum suurendada aktsiakapitali sissemakse tegemisega.

Aktsiakapitali muutmisel peab olema aktsionäride poolt tehtud vastav otsus. Juhatuse liige teeb notariaalse avalduse, mis edastatakse äriregistrisse. Kui juhatuse liikmel on olemas Eesti ID-kaart ja paroolid, on võimalik teha vastavad muudatused ka elektroonilisel teel, ettevõtjaportaali kaudu.

Aktsiate kogust võib muuta vajaduse järgi. Samal ajal eurodeks ümberkujundamisega saab ka kapitali vähendada või suurendada vastavalt AS-i vajadusele.

Aktsiad on registreeritud EVK-s. Et võõrandada aktsiaid, peab nii müüja ( kinkija) kui ka ostja (kingesaaja) minema panka, kus on avatud väärtpaberikonto, ning alustama võõrandamisprotseduuri. Pank kannab aktsiaid ühelt väärtpaberikontolt teisse ja teatab sellest Eesti Väärtpaberi Keskregistrisse. Käesoleva tehingu puhul ei ole notariaalne vorm nõutud.

Sofja Pevzner,
juriidiline konsultant,
Larssen CS

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255