03.10.2012 Kolmapäev

Kui seaduslikud on inkassofirmad?

Kui meil on võlgnevus firma A ees ning ta loovutab selle inkassofirmale sissenõudmiseks, kas me peame siis kinni maksma inkassofirma esitatud arve? Missugustel alustel esitavad nad arve? Millele on neil õigus ja millele ei ole?

Vastab Tatjana Kalin, jurist, Emirlin Consult ÕB:

Inkassofirma on eraõiguslik juriidiline isik, mis osutab kohtulikus ja kohtuvälises korras võlgade sissenõudmisega seotud teenuseid, samuti on võimalik ka nõudeõiguse loovutamise lepingu sõlmimine koos võla väljaostmisega inkassofirma poolt. Sellise lepingu alusel saab inkassofirma võlausaldajaks. Kliendile-võlausaldajale antud teenuste osutamisel ja kliendi huvides võlgnikuga suhtlemisel lähtub inkassofirma kehtivatest seadustest.

Kui võlausaldaja kaasab inkassofirma võla sissenõudmiseks, siis inkassofirma esindab sõlmitud lepingu ja volituse alusel võlausaldaja/kliendi huve võlgniku ees. Esimese asjana esitab inkassofirma nõude ja pakub vabatahtlikult ära maksta võlgnevuse võlausaldajale nende antud mõistliku tähtaja jooksul kohtuvälises korras. Esitatud arves sisaldub tavaliselt võlgnevuse summa, võimalikud kõrvalnõuded ja inkassofirma teenustasu. Peab märkima, et võlgnik võib tasuda ainult võlausaldajaga seotud võlasumma ning mitte tasuda inkassofirma teenustasu, kuna võlgniku ja inkassofirma vahel ei ole sõlmitud lepingut, järelikult ei ole ka kohustust tasuda inkassofirmale teenustasu. Kui võlgnik ei ole mingil põhjusel nõus esitatud nõudega, siis inkassofirma esitab kliendi nõusolekul kohtule hagiavalduse võlgniku vastu võlgnevuse väljamõistmiseks.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!