24.11.2009 Teisipäev

Kas puhkusetasu arvutamisel võib maha arvata päevad, mil töötaja keeldus tööst?

Vabariigi Valitsuse 11.06.09 määruses nr 91 on öeldud, et keskmise kalendripäevatasu arvutamisel puhkusetasu maksmisel kalendripäevade arvu vähendatakse nende kalendripäevade võrra, millal töötajale ei makstud töötasu tööst keeldumise tõttu. TLS-i § 19 punkti 6 järgi on töötajal õigus keelduda tööst, kui tal on muu ... seaduses ettenähtud põhjus. Kas see muu seaduses ette nähtud põhjus võib olla ka TLS-i § 37 alusel tööst keeldumine võrdeliselt töötasu vähendamisega.
Ühesõnaga, kas puhkusetasu arvutamisel võib kalendripäevade arvust lahutada maha ka need päevad, kui TLS-i § 37 alusel seoses töötasu vähendamisega töötaja keeldus tööst võrdeliselt tööasu vähendamisega, oli kodus ja töötasu ei saanud.

Lugupidamisega
Tiina


VASTUS:


Kogu keskmise töötasu ja puhkusetasu arvutamise alused ja kord on sätestatud (reguleeritud) üpris küsitavalt. Kuid lähtudes nii TLS-i kui ka määruse nr 91 kehtivast tekstist (redaktsioonist), võiks vastus olla järgmine.

Vabariigi Valitsuse 11. juuni 2009. a määruse nr 91 § 4 lõike 2 kohaselt vähendatakse puhkusetasu arvutamise aluseks olevat kalendripäevade arvu nende kalendripäevade võrra, millal töötajale ei arvestatud töötasu tööst keeldumise tõttu TLS-i §-is 19 ettenähtud alusel.
TLS-i § 19 punkti 6 kohaselt on töötajal õigus keelduda tööst (peale punktides 1–5 loetletud juhtude) ka muul töölepingus, kollektiivlepingus või seaduses ettenähtud põhjusel.
TLS-i § 37 lõige 3 annab töötajale sõnaselgelt õiguse töö tegemisest keelduda, kui ta ei nõustu võrdeliselt töötasu vähendamisega, sealhulgas ajutise üleviimisega osalisele tööajale (lg 1) ega soovi ka töölepingut üles öelda (lg 5).
Järelikult tuleb nende tööst keeldumise päevade võrra vähendada puhkusetasu arvutamisel aluseks võetavate kalendripäevade arvu.

Lugupidamisega Heino Siigur
dr iur,
TÜ emeriitprofessor

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!