02.09.2010 Neljapäev

Vis-a-vis: eesti firma ehitusteenused Soomes- käibemaks

Eesti maksukohustuslasest firma osutab ehitusteenuseid Soomes, Rootsis ja Norras. Arved esitatakse vahetult nende riikide maksukohustuslastest firmadele.

Mis juhtub käibemaksuga, kui:

  • mitte registreeruda käibemaksu suhtes EL-i riikides
  • registreeruda seal.

Norrat tuleks eraldi vaadelda.
Kui nende teenuste arved on esitatud füüsilisele isikule või mittemaksukohustuslasele?

VASTUS:
Ehitusteenused on oma sisult kinnisvaraga seotud teenused, mille käive tekib teenuse osutamise (st. kinnisvara asukoha) riigis. See tähendab seda, et juhul, kui Eesti käibemaksukohustuslane osutab taolist teenust välisriigis, tekib teenuse käive seal riigis olenemata sellest, kas tegu on EL liikmesriigiga (Soome, Rootsi) või ühendusevälise riigiga (Norra).

Kui Eesti ettevõte ei ole maksukohustuslasena registreeritud teenuse osutamise riigis: Juhul, kui kliendiks on teise riigi maksukohustuslane või ettevõtlusega tegelev isik, rakendub pöördmaks - Eesti maksukohustuslane märgib arvele käibemaksu 0%, käibemaksu arvestab ja tasub teenuse saaja oma riigis. Eesti firma kajastab tehingu KMD real 3 (kui kliendiks Norra ettevõtja) või 3 ja 3.1 (kui kliendiks teise liikmesriigi maksukohustuslane). Kui teenust osutatakse füüsilisele isikule või mitte-ettevõtjale/mitte-maksukohustuslasele (st.olukord, kus pöördmaksu rakendamine ei ole võimalik), tekib Eesti firmal kohustus ennast teenuse osutamise riigis käibemaksukohustuslaseks registreerida ning arvele märgitakse teenuse osutamise riigis kehtiv kohalik käibemaksumäär.
Kui Eesti ettevõte on maksukohustuslasena registreeritud teenuse osutamise riigis: sellisel juhul on tegemist teenuse osutamise asukohariigi kohaliku käibega olenemata sellest, kas teenus osutatakse sealsele maksukohustuslasele, mittemaksukohustuslasele või füüsilisele isikule. Igal juhul märgib teenuse osutaja arvele teenuse osutamise riigis kehtiva kohaliku käibemaksumäära.
 
Maigi Lasn,
maksukonsultant
AS Deloitte Advisory

 

Kuidas toimida käibemaksuga, kui teenus osutatakse Soomes, aga arve esitatakse Eesti firmale (või Soome firma Eesti filiaalile)?


VASTUS:
Kui me räägime kinnisvaraga seotud teenusest, siis toimub käive igal juhul selles riigis, kus asub kinnisvara. Järelikult kui Eesti firma osutab sellist teenust isikule, kellel on Soome VAT-number, ja tingimusel, et Soomes kehtib kohustuslik pöördmaksustamine, esitab Eesti firma nullmääraga arve. Kui teenust osutatakse isikule, kellel ei ole Soome VAT-numbrit, tekib Eesti firmal kohustus registreeruda Soomes käibemaksukohustuslasena ja esitada arve Soome käibemaksuga. Mõte on väga lihtne – sellise teenuse käibemaks peab laekuma Soome eelarvesse.

Jelizaveta Litau,
maksukonsultant,
ajakirja „Raamatupidamisuudised „ juht

 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes