21.02.2011 Esmaspäev

Transpordivahendi soetamine edasimüügi eesmärgil

Eesti Vabariigi kodanik soetas Euroopa Liidu liikmesriigist kasutatud transpordivahendi võõrandamise eesmärgil detsembris 2009, kuid ei võtnud transpordivahendit ARK-is arvele enne edasi võõrandamist. Jaanuaris 2011 müüs eraisik transpordivahendi MTÜ-le edasi, kes omakorda müüs transpordivahendi edasi kohalikule sihtasutusele. Kohalik SA võttis soetatud transpordivahendi ARK-is arvele. Kuidas ja kellel, kui üldse tekib maksukohustus:
  • kui eraisik ja MTÜ juhatuse liige on omavahel seotud isikud (isa ja poeg)
  • põhikirjas on ühe tegevusena toodud ka transpordivahendite soetamine ja müük.
Kas on mingisuguseid erinevusi kui tegemist on invatranspordi soetamisega ja võõrandamisega?
VASTUS:

Füüsilisel isikul tekib transpordivahendi edasimüügi pealt teenitud kasu osas tulumaksukohustus. Kuigi reeglina on füüsilise isiku isiklikus tarbimises oleva vallasasja müügist saadud tulu maksuvaba, siis antud juhul see vabastus ei rakendu ning seda kahel põhjusel:
  • isik ei registreerinud autot Maanteeameti peetavas liiklusregistris ning seetõttu ei saanud seda sõiduvahendit kasutada;
  • päringus on öeldud, et isik soetas sõiduvahendi mitte isikliku tarbimise, vaid edasimüügi eesmärgil.

Kui füüsiline isik sõiduvahendi edasimüügist kasu ei teeninud, siis loomulikult tulumaksukohustust ei teki.

Kui füüsiline isik ja MTÜ on seotud isikud, siis MTÜ jaoks on oluline, et MTÜ ei soetaks transpordivahendit turuhinnast kõrgema hinnaga.

Tulumaksuseadus ja käibemaksuseadus invatranspordivahendite võõrandamise osas erisusi ette ei näe.


Maigi Lasn,
maksukonsultant,
AS Deloitte Advisory

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!