22.07.2011 Reede

Puudega töötaja sotsiaalmaks Esile tõstetud

Ettevõttes on puudega töötaja, kes on teeninud 586 eurot (sotsiaalmaks moodustaks siis 586 x 33% = 193,38 eurot). Kas tema eest tuleb sotsiaalmaksu maksta täies mahus või ainult miinimummääralt?

Vastab Maigi Isotamm, Deloitte Advisory maksukonsultant

Sotsiaalmaksuseaduse (SMS) § 6 lg 1 p 5 kohaselt maksab riik osa sotsiaalmaksu äriühingu, mittetulundusühingu, sihtasutuse või füüsilisest isikust ettevõtja (tööandja) töötaja eest, kes saab riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel töövõimetuspensioni, mille saamise õigus tekib alates 40% töövõimekaotuse tuvastamisest ja töövõimetuspensioni määramiseks nõutava pensionistaaюi omamisel. Rahvapensioni saavate töötajate eest riik sotsiaalmaksu ei maksa. Riik maksab sotsiaalmaksu selle maksmise aluseks oleva kuumäära ehk 278,02 euro pealt.

Vastavalt SMS § 6 lg 3, töövõimetuspensionit saavale isikule makstud töötasu osalt, mis ületab 278,02 eurot, maksab sotsiaalmaksu tööandja. Ehk siis antud juhul (eeldusel, et töötaja täidab eespool nimetatud töövõimetuspensioni saamise tingimusi) peaks ettevõte sotsiaalmaksu arvestama ja tasuma 307,98 euro suuruselt summalt, mis teeb tasutavaks sotsiaalmaksuks 101,63 eurot.
 


255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!