17.12.2012 Esmaspäev

Missugused maksud tuleb maksta Soomes ja Eestis, et Eesti ettevõtte füüsilisest isikust omanikud võiksid saada Soome firma kasumist dividende? Esile tõstetud

Eesti ettevõttele kuulub 25% Soome firma aktsiatest. Soome firma maksueelne aastakasum on 200 000 eurot. Missugused maksud tuleb maksta Soomes ja Eestis, et Eesti ettevõtte füüsilisest isikust omanikud võiksid saada Soome firma kasumist dividende?

Vastab Ivo Vanasaun,vanemmaksupetsialist, Deloitte Advisory:

Alljärgnev info on üldist laadi ning selle kehtivus konkreetses olukorras vajab eraldi üle kontrollimist. Soome maksude puhul täieliku kindluse andmiseks peaksime konsulteerima Soome kolleegidega ning see toimub üldjuhul tasulise nõustamise käigus.

Enamasti maksavad Soome äriühingud oma iga-aastaselt kasumilt 24,5% tulumaksu. Kuna maksuarvestuses tehakse võrreldes raamatupidamisliku kasumiga korrektsioone, siis ei pruugi maksustatav summa võrduda 200 000 euroga (maksustatav summa ehk maksubaas võib olla suurem või väiksem).

Soome seadused näevad ette, et kui Eesti äriühing omab Soome äriühingus vähemalt 10% osalust, siis üldjuhul Soomes dividendilt täiendavat tulumaksu kinni ei peeta. Osaluse hoidmise miinimumperioodi nõuet meile teadaolevalt ei ole. Päringust ilmneb, et 10% nõue on täidetud (tegelik osalus 25%).

Eesti tulumaksuseadus näeb ette, et kui Soomest dividendi saamise ajal omas Eesti äriühing Soome äriühingus vähemalt 10% osalust, siis Eesti äriühingu tasemel täiendavat maksukohustust dividendide väljamaksmisel ei teki. Kui Eesti äriühing maksab füüsilisest isikust investoritele dividende, tuleb täita deklaratsioonivormid INF 1 ja INF 11.
Füüsilisest isikust investorid (aktsionärid või osanikud) ei pea oma tuludeklaratsioonis deklareerima Eesti äriühingult saadud dividende. Mingit tulumaksu füüsiline isik tasuma ei pea.

Tõenäoliselt on ainus maksukulu Soome äriühingu poolt oma kasumilt tasutud Soome tulumaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!