20.05.2009 Kolmapäev

Kuidas nõuda endiselt abikaasalt elatusraha?

Tere!
Me lahutame mehega, meil on 9-kuune laps. Kavatsen nõuda alimente. Ma ei tööta, kuna olen lapsehoolduspuhkusel. Kas ma võin esitada kohtule hagi, et mees maksaks mulle teatud elatusraha (peale alimentide lapsele), kuna ma istun kodus ja tööle niipea ei pääse. Kui jah, siis millist summat ma võin nõuda?


Airiin

VASTUS:

Perekonnaseadus ei määra kindlaks elatusraha summat, kuid annab õiguse esitada hagi kohtule (seaduse § 23), kes mõistab elatise abikaasa või lahutatud abikaasa ülalpidamiseks välja igakuise elatusrahana, lähtudes kummagi abikaasa varalisest seisundist ja abivajadusest. Perekonnaseaduse paragrahv 22 (vastu võetud 12.10.1994. a) kohustab lahutatud abikaasasid hoolitsema teineteise eest. Muuhulgas annab selle paragrahvi lõige 1 lahutatud abivajavale töövõimetule abikaasale õiguse saada endiselt abikaasalt ülalpidamist, kui ta muutus töövõimetuks abielu kestel ja kui lahutatud abikaasa varaline seisund ülalpidamist võimaldab. Selle paragrahvi lõige 2 annab lahutatud abikaasale õiguse saada ülalpidamist lahutatud abikaasalt raseduse ja lapse hooldamise ajal kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni.

Austusega,
Jelizaveta Litau 
Maksukonsultant
Ajakirja Raamatupidamisuudised juht
Litau Büroo OÜ

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes