25.11.2015 Kolmapäev

Kuidas kajastada raamatupidamises kauba komisjonimüüki saabumist? Esile tõstetud

Kuidas kajastada raamatupidamisarvestuses kauba komisjonimüüki saabumist ja selle realiseerimist? Mis dokumente (kauba üleandmise akt, saateleht) on vaja selle tehingu vormistamiseks? Kuidas kajastatakse sel juhul käibemaksu?

Olesja Timofejeva, auditijuht
Olesja Timofejeva, auditijuht Foto: Donoway Eesti

Vastab Olesja Timofejeva, auditijuht, Donoway Eesti:

Komisjonimüügi puhul loetakse ettevõtte tuluks mitte saadud brutotulu, vaid komisjonitasu müügiteenuse osutamise eest (Raamatupidamise Toimkonna juhend 10 „Tulu kajastamine“, § 10).

Käibemaksuseaduse tähenduses ei loeta vahendaja deklareeritavaks käibeks ainult komisjonitasu, vaid komisjonilepingu alusel üle antud kauba täismaksumust (käibemaksuseaduse § 2 lg 5).

Kuna müüdav kaup ei ole vahendaja omand, ei saa seda kajastada ka ettevõtte bilansis. Sel juhul saab pidada arvestust bilansiväliselt. Kauba üleandmiseks tuleb kirjutada alla vastuvõtu-üleandmise akt.

Ajakirja Raamatupidamisuudised tellijad võivad esitada küsimusi Eesti juhtivatele advokaadibüroodele ja audiitorfirmadele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!