12.12.2012 Kolmapäev

Kuidas kajastada kasutusrenti?

Kust ma leian täielikku, usaldusväärset ja värsket infot kapitalirendi ja kasutusrendi kohta? Eriti huvitab mind kõik firma poolt rendile võetud sõiduautoga seonduv, kaasa arvatud selle rendi raamatupidamislik kajastamine. Selgituseks märgin (nemesid nimetamata): seminaril ütles üks  lektoritest, et praegu võetakse sõiduauto kohe arvele põhivarana, ja see, millist liigi rendisuhe on märgitud lepingus, ei oma siin mingit tähtsust. Kinnitust sellele väitele ei osanud ma kusagilt leida. Kahtlen, kas on ikka võimalik võtta arvele põhivarana sellist sõiduautot, mis on kasutusrendil ja mis ei kuulu firmale ning mida keegi ei kavatse pärast lepingu lõppemist välja osta ...

Vastab Darja Roos, vandeaudiitor, Donoway Assurance:

Erinevate rendi liikide kajastamisest saab lugeda Raamatupidamise Toimkonna juhendis 9 „Rendiarvestus” http://www.easb.ee/index.php?id=1255

Kasutusrendi puhul ei kajastata objekti bilansis. Minu meelest võis lektor silmas pidada seda, et määratledes rendiliiki peab lähtuma renditehingu tegelikust majanduslikust sisust, mitte lepingu juriidilisest vormist.

Võib juhtuda, et lepingusse pannakse küll kirja kasutusrendi, kuid rendilevõtmise tingimused ning tehingu sisu räägib hoopis kapitalirendi kasuks. Sellisel juhul peame rendiliigiks kapitalirendi ja kajastame vara bilansis (RTJ 9.11).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!