15.05.2012 Teisipäev

Kuidas kajastada intresse mille maksab mingi Euroopa riigi maksuamet seoses tagasiküsitud käibemaksu tagastamise hilinemisega?

KMD real 8 kajastatakse maksuvaba käive. Kas seal kuulub kajastamisele ka intress mille maksab mingi Euroopa riigi maksuamet seoses tagasiküsitud käibemaksu tagastamise hilinemisega? Kas intressid (näiteks pangast saadud) kuuluvad deklaratsioonil kajastamisele sellel real? Kas sellega kaasneb ka käibemaksu proportsiooni arvestamine?

Vastab Deloitte Advisory maksukonsultant Annely Hindriks:

Raha paigutamine hoiusesse/deposiiti on käsitatav iseseisva majandustegevusena, so teenusena, mille eest makstavad intressid on teenuse osutaja jaoks maksuvaba käive ning tuleks kajastada KMD real 8. Proportsiooni arvestamise kohustus sõltub sellest, kas tegemist on juhusliku tehinguga või ettevõtte tegevust silmas pidades tema põhitegevusega. Käibemaksuseaduse § 32 lg 2 alusel ei võeta maksustatava ja kogu käibe suhte arvutamisel arvesse juhuslikku finantsteenuse osutamist. See tähendab, et te ei pea proportsiooni rakendama, kui intressi saamise näol on teie ettevõtte  jaoks tegemist juhusliku ehk kõrvaltehinguga.

Küll aga ei saa käsitada teenusena raha arvelduskontol hoidmist ja seega ei oleks arvelduskontolt makstava intressi näol tegemist käibega, millest tulenevalt ei tuleks sellist tehingut kajastada ka käibedeklaratsioonis. Sarnaselt peaks käsitama intressi, mille on maksnud maksuamet seoses tagasiküsitud käibemaksu tagastamise hilinemisega.

Samas juhime teie tähelepanu maksuhalduri kodulehel avaldatud arvamusele, mille kohaselt ei ole deposiidi intress käive ja käibedeklaratsioonis ei kajastata.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!