25.08.2014 Esmaspäev

Kas kassaorderite olemasolu on väikese ettevõtte puhul kohustuslik? Esile tõstetud

Ivan Nikolajev, maksukonsultant
Ivan Nikolajev, maksukonsultant

Kas kassaordereid on vaja või mitte? Tegemist on väikese ettevõttega, kus kõik laekumiste-väljaminekute koondid on pearaamatus kirjas.

Vastab Ivan Nikolajev, maksukonsultant, KPMG Baltics:

Kui ettevõttel on sularaha kassas füüsiliselt olemas ning seal toimuvad liikumised, siis raamatupidamise seaduse § 7 lg 1 p 7 järgi peavad majandustehingut kirjendaval dokumendil olema tehingut kirjendavat raamatupidamiskohustuslast esindava isiku, ehk siis selle isiku,kes väljastab kassast raha ja kes võtab seda vastu, allkiri (allkirjad), mis kinnitab (kinnitavad) majandustehingu toimumist. Võimalikes edaspidistes vaidlustes tõendab kassaorder nende tehingute (raha väljastamine ja vastuvõtt) õigsust.

4 mmentaari

  • Kommentaari link Teisipäev, 30 September 2014 15:34 lisas Andra

    Tere,

    Edastasime teie lisaküsimuse KMPG-le. Vastus oli järgnev:

    Meie hinnangul ei piisa käesoleval juhul vaid sularahasissemakse automaadi poolt väljastatavast kviitungist, kuna sellistel juhtudel puuduvad Raamatupidamise seaduse § 7 toodud andmed.
    Ühtlasi saab kasutada meie poolt toodud alternatiivset võimalust sarnaselt eelpoolmainitud juhul vaid ainult allkirjastatud pangakviitungi korral. Vastasel juhul tuleb raha liikumise korral vormistada siiski kassaorder.

  • Kommentaari link Esmaspäev, 29 September 2014 15:50 lisas Janika

    Arvete kohapealt nüüd siis selge, piisab ka arvel olevast vastavast märkest ning allkirjadest dokumendi. Tänapäeval aga ei ole enam palju neid pangakontoreid, kus oleks võimalik sularahaarveldusi teha. Selleks on sularaha sissemakse automaadid. Kas KPMG hinnangul peab olema sularaha sissemakse dokumendil (kõigepealt maksan sularaha automaadis sisse ja siis lähen kontorisse, et võtta allkiri) pangatöötaja allkiri ja tehingu kinnitamiseks ei piisa sularaha sissemakse teinud isiku allkirjast ning pangakonto väljavõttest, millel on näha tehingu toimumine? Palun täpsustada kas vastuses toodud alternatiivne variant kehtib ainult koos pangatöötaja poolt allkirjastatud dokumentidega või on väike-ettevõttes (eelkõige siis 1 isiku kontrolli all olevas ettevõttes) piisav ka ainult kassa pearaamatu väljatrüki allkirjastamine vastutava isiku poolt nende tehingute puhul, mis puudutavad kassast-panka ja pangast-kassasse liikumisi.

  • Kommentaari link Reede, 26 September 2014 11:44 lisas Andra

    Tere Janika,

    Edastame teile KPMG vastuse:

    Nagu öeldud meie esimeses vastuses, peab vastavalt raamatupidamise seaduse §-ga 4 lg 3, §-ga 6 ning §-ga 7 majandustehingu puhul olema kindlasti tehingut tõendav algdokument, sõltumata selle nimest.
    Kui arvel on kirjas, et tasumine toimub sularahas ning arvel on ka üleandja ja vastuvõtja nimed ning allkirjad, siis sellise tehingu jaoks eraldi kassaorderit vaja ei ole.

    Sularaha viimise korral kassast panka piisab meie hinnangul panga poolt väljastatavast kviitungist/kinnitusest, millele on märgitud vajalik info (kuupäev, summa, sissemakse tegija jms) ning mis on allkirjastatud pangatöötaja poolt. Sellisest dokumendist tuleb aga kindlasti teha ka koopia ning lisada see kassadokumentidele või alternatiivina allkirjastada igakuiselt kassa pearaamatu väljatrükk (et kassal oleks vastutav isik).

  • Kommentaari link Kolmapäev, 17 September 2014 10:47 lisas Janika

    Kas selle dokumendi nimi peab olema ilmtingimata kassaorder? Seadus seda ei sätesta. Kui on vormistatud arve ja sellel on tasumistingimuseks sularaha ning mõlema poole allkirjad peal (eelkõige on ju vajaliku raha vastuvõtja allkiri). Kui aga tegemist on sularaha viimisega näiteks kassast panka, siis kes peaks olema see teine osapool kes dokumendi allkirjastab. Tehingu tõendamist näitab ju ka pangakonto väljavõte.

Jäta kommentaar

Veendu, et kõik kohustuslik (*) info oleks sisestatud. HTML-i kasutamine pole lubatud.


Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes