06.03.2012 Teisipäev

Ekspordideklaratsioon on annuleeritud, kas käibemaksudeklaratsiooni tuleb muuta?

Kaup müüdi Venemaale (eksport). Tarne tingimused: EXW Tallinn. Piiril oli avatud ekspordideklaratsioon. 90 päeva pärast saime teate, et ekspordideklaratsiooni ei ole suletud ning see tuleb annulleerida. Nagu ma aru sain, tuleb avada uued ekspordideklaratsioonid. Kuna eksport oli 2011. aastal, siis mida peaks tegema? Kas tuleb muuta käibemaksudeklaratsiooni või kuna meil on laomüük, siis ekspordi tõendamiseks piisab esitatud arvest, saatelehest ja CMR-st ning ei ole vaja midagi parandada?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

Ekspordi puhul toimub käibe tekkimise aja määratlemine üldreegli alusel, st kas kauba lähetamine ühendusevälisele isikule või raha saamine (varaseim kahest). Kuna antud juhul toimus kauba lähetamine ja käibedeklaratsioonis kajastamine 2011. aastal, siis teie kirjeldatud olukorras tuleks varasema perioodi maksuarvestust korrigeerida juhul, kui pärast käibe toimumist muutuvad maksukohustuse aluseks olevad asjaolud (nt kaup ei olegi Eestist väljunud).

Teie kirjast selgub, et toll on algatanud selle tehingu osas järelepäringuprotseduuri, mis tähendab, et pärast kauba vabastamist ekspordiks ei ole ekspordideklaratsioon saanud olekut "eksporditud" (lisainfot selle protseduuri kohta saate vajadusel lingilt http://www.emta.ee/public/toll/Valjumata_ekspordi_paring.pdf). Seega peaksite sellest päringust lähtudes tõendama ekspordi toimumist päringus märgitud tähtaja jooksul. Päringu vastusesse peaksite märkima kauba väljumise andmed ning esitama ekspordi tõendamiseks vajalikud dokumendid. Kui teie antud päringu vastus tõendab ekspordi toimumist, siis ei tule teil ka varasemates käibemaksu arvestuse perioodides parandusi teha. Juhul kui aga kaup ei olegi Eestist väljunud, st eksporti ei ole toimunud, tuleks ekspordideklaratsioon tühistada ning teha vastavad parandused ka käibemaksudeklaratsioonides.

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!