09.03.2012 Reede

Auto ost Läti firmalt: deklareerimine KMDs

13. veebruaril sõlmisid Eesti residendist ettevõte (ostja) ja Läti firma (müüja) uue sõiduauto ostu lepingu. Lepingu kohaselt peab ostja tasuma 15% ettemaksu viie tööpäeva jooksul auto eest, mis jõuab Lätisse augustis 2012. Läti firma saatis ettemaksuarve 15% peale käibemaksumääraga 0%. Arve oli tasutud 15. veebruaril 2012. Missugune summa, millal ja missuguses KMD deklaratsiooni lahtris tuleb kajastada?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

Uue transpordivahendi käibelt maksab alati käibemaksu sõiduki ostja, nimetatud juhul Eesti residendist äriühing. Seega rakendab Läti äriühing uue transpordivahendi müügil nullmäära ning juhul kui on tegemist käibemaksukohustuslasest äriühinguga, sh piiratud käibemaksukohustuslasega, peab ostja Eestis käibemaksu arvestama pöördmaksustamise korras. Kuna uue transpordivahendi ühendusesisese soetuse korral rakenduvad tavapärased ühendusesisese kauba soetamise reeglid, siis KMS-i § 11 lõikest 2 tulenevalt peate soetuse deklareerima uue transpordivahendi kättesaamise kuule järgneva kuu 15. kuupäeval või kauba eest arve väljastamise päeval, kui see on varasem eelnimetatud 15. kuupäevast.

Teie poolt kirjeldatud olukorras ei saa käibeks lugeda ettemaksu arve tasumist, kuna ettemaksuarve väljastamine erinevalt riigisisesest olukorrast ei tekita käivet. Seega tekib Eesti äriühingul ühendusesisene soetus ja deklareerimiskohustus vastavalt KMS-i § 11 lõikele 2 alles reaalselt uue transpordivahendi kättesaamisest või kauba lähetamisega seotud arve kättesaamisest, mitte aga ettemaksuarvest. Kuna teie kirjeldatud olukorras ei ole veel soetust toimunud (ning ei ole selge, millal see toimub), siis ei ole meil võimalik kommenteerida, millisel perioodil te seda tehingut peate deklareerima.

Juhul kui uue transpordivahendi soetajaks on isik, kes ei ole registreeritud käibemaksukohustuslasena, peab ta kümne kalendripäeva jooksul transpordivahendi Eestisse toimetamise päevast arvates, kuid mitte hiljem kui transpordivahendi registreerimise päevaks, esitama maksuhaldurile transpordivahendi soetamist tõendavad dokumendid ning tasuma käibemaksu (vt KMS § 38 lg 4).

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!