13.06.2011 Esmaspäev

Auto ost kapitalirendi tingimustel

Sooviks täpsustada paari küsimust.
  1. Kui auto osteti mitteettevõtluse tarbeks kapitalirenti, kas sealt võib tekkida tulumaksukohustus ostusummalt (auto hind 10.000 EUR) või kui tasuti 1 kuu kasutamise eest erisoodustust siis see erisoodustuse tulumaks väldib seda?
  2. Kui auto oli firma valduses 4 kuud. Ainult 1 kuu kasutati seda ja tasuti erisoodustust. Siis sealt ei teki maksukohustust, et peaks kõik kuud maksma erisoodustus või et selle tõttu tekiks nüüd tulumaksukohustus ostusummalt, et maksti ainult 1 kuu erisoodustust?
  3. Kui auto osteti kapitalirenti eraisikult (müüs pangale, seega käibekas puudus). Nüüd osteti auto pangalt välja- pank esitas arve firmale, käibemaksu arve peal ei olnud. Kõik toimus ilma käibemaksuta ja arvatavasti pangapoolse käibemaksu erikorra 41 järgi kuna kõik toimus jääkmaksumuses. Siis järelikult saab seda (§ 16 lg 2 p 9 ) kasutada, et ei arvestatud käibemaksu tagasi? See tähendab seda, et kui müüjaks oleks olnud näiteks firma ja pank oleks arvestanud kapitalirendi andmisel käibemaksu tagasi siis poleks seda punkti saanud kasutada, kui oleks hiljem müük toimunud?
  4. Kui uurida rahandusministeeriumi kommentaari (§ 16 lg 2 p 9) kohta siis seal on täpselt sama sõnastus, mis on käibemaksu seaduses. On see kindel, et võib nii teha või pole lahendit selle kohta olnud,et seda punkti täpsustada?
  5. Kui auto osteti mitteettevõtluse tarbeks, kas selle kohta läheb vaja vormistada mingi lisadokument ja põhjendus, et miks nii tehti või piisab, et osteti mitteettevõtluse tarbeks.

VASTUS:

Vastaksime kokkuvõttes küsimustele järgnevalt:

Tulumaksuseaduse §52 lõike 2 punkti 1 kohaselt makstakse tulumaksu ettevõtlusega mitteseotud väljamaksetelt (s.h. ettevõtlusega mitteseotud vara soetuselt), välja arvatud juhul, kui nendelt väljamaksetelt on tasutud tulumaks vastavalt §-dele 48-51. Kui vara soetati esialgu ettevõtlusega mitteseotud eesmärgil, siis kuulus kapitalirendi makse tulumaksuga maksustamisele. TMS §54 lg 6 kohaselt on võimalik teha ümberarvestus muu hulgas ka ettevõtlusega mitteseotud vara soetamiselt makstud tulumaksu osas, kui see vara on võetud ettevõtluses kasutusele või, kui see müüdi. Kui hiljem auto võeti ettevõtluse eesmärgil kasutusele ja sellega tehti ka erasõite, mida loetakse erisoodustuse andmiseks, siis on alust teha ümberarvestus auto soetamisel maksutud maksu osas (TSD lisa 6 rida 25). Samas võib tekkida küsimus, miks oli tehingu vahelüliks vaja kasutada äriühingut.

Auto müümisel oma juhatuse liikmele ei ole tegemist erisoodustusega juhul, kui müük toimub turuhinnas. Erisoodustuse maksuriski vältimiseks on soovitatav omandada auto turuväärtuse kohta sõltumatu eksperdi koostatud hindamisakt või olla valmis mõnel muul viisil maksuhaldurile tõendama, et müügihind ei olnud müügi hetkel madalam turuhinnast, ilma et turuhinnast oleks tehtud mingeid mahaarvamisi.

Käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p-s 9 sätestatud maksuvabastuse eelduseks on asjaolu, et kauba soetamisel ei olnud sisendkäibemaksu mahaarvamine lubatud. Ettevõtlusega mitteseotud kauba soetamisel ei luba KMS § 29 lõige 4 sisendkäibemaksu maha arvata, välja arvatud sõiduauto puhul, mil on sisendkäibemaks maha arvatav sõltumata ettevõtluses kasutamise osatähtsusele. See erand on kehtestatud võimaldamaks auto erasõitudeks kasutamist (erisoodustust) maksustada kui omatarvet. Omatarvet üldjuhul ei teki, kui äriühing ei arvanud maha kauba ostmisel sisendkäibemaksu. Samas kui autoga seotud kuludelt on käibemaks maha arvatud, siis on omatarbe maksustamine käibemaksuga õigustatud. Seega ei ole enam võimalik autot ilma käibemaksuta edasi müüa. Ka kasutatud kauba müügi erikorda ei ole maksuvabastuse saamiseks võimalik rakendada, kui kaup on äriühingus kasutusele võetud.

Heiki Linnamägi,
maksuspetsialist,
Deloitte Advisory

255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!