28.08.2014 Neljapäev

Kas alustav ettevõte võib kaubavahendajana müügitehinguid käibemaksuta teha? Esile tõstetud

Alustav ettevõte ei ole veel registreeritud käibemaksukohuslaseks ning plaanib Eestis toodetud kaupa Venemaale eksportida (oleme vahendajad, ostame Eestist ja müüme edasi). Kui ostame Eestist kaupa eesmärgiga edasi müüa, kas siis Eestis asuv firma võib meile kaupu ilma käibemaksuta müüa? Kas selle kauba võime ka partnerile Venemaale 0%-lise käibemaksuga müüa?

Vastab Maksu- ja Tolliameti otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Ain Ulmre:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Kauba müümisel Eestis ei sõltu nullmäära rakendamine sellest, kas ostja on käibemaksukohustuslane või mitte, vaid muudest asjaoludest. teile saab teine Eesti firma, kes juba on käibemaksukohustuslane, müüa Eestis kauba 0%-lise määraga, juhul kui tegemist on ekspordi eesmärgil vabatsooni või vabalattu toimetatava kaubaga või juba vabatsoonis või vabalaos oleva kaubaga, mis eksporditakse teie poolt vahetult samast vabatsoonist või vabalaost kahe kuu jooksul sinna toimetamisest arvates (käibemaksuseaduse § 15 lõike 3 punkt 9).
Kui need tingimused ei ole täidetud ja tegemist ei ole kaubaga, mida saaks käibemaksuga mitte maksustada muudel alustel (rakendada nullmäära vastavalt käibemaksuseaduse § 15 lõike 3 mõnele muule punktile või maksuvabastust vastavalt §-le 16), siis ei saa käibemaksukohustuslane Teile Eestis kauba müümisel jätta seda käibemaksuga maksustamata.

Kauba eksport (Euroopa Liidust väljatoimetamine), kui see on tõendatud ekspordi tollideklaratsiooni või muude dokumentidega, on alati 0%-lise määraga käive. Ainult sellise kauba eksport, mille käive Eestis vastavalt §-le 16 on maksuvaba, on samuti maksuvaba ja mitte nullmääraga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!